Ion Caramitru, prima reacţie despre Andrei şi intrarea în politică: I-am dat fiului meu un sfat pe care nu l-a respectat

Marele Ion Caramitru a reacţionat vineri cu privire la ultimele boacăne făcute de fiul său, Andrei Caramitru, în politica românească, printr-o serie de declaraţii catastrofale care au fost grav taxate în spaţiul public. Actorul şi-a spus părerea despre "gafa de proporții cosmice" făcută de tânărul consilier al preşedintelui USR, Dan Barna.
Romania TV
19 apr. 2019, 12:29
Ion Caramitru, prima reacţie despre Andrei şi intrarea în politică: I-am dat fiului meu un sfat pe care nu l-a respectat

Caramitru spune că și-a certat fiul, Andrei, pentru „gafa de proporții cosmice” privind Holocaustul, inadmisibilă pentru un om cu educația lui. Acesta a mai spus că actualul consilier al liderului USR a abandonat o carieră care i-ar fi adus zeci de milioane de euro, iahturi și avioane ca să vină în România, adăugând că l-a sfătuit pe fiul său să nu intre în politică, potrivitul unui interviu oferit Digi24.

Andrei Caramitru şi-a cerut scuze pentru compararea migraţiei româneşti cu Holocaustul 

„Andrei a exagerat mult, eu l-am certat pentru o scăpare inadmisibilă pentru un om de 43 de ani cu educația lui. În febrilitatea asta care îl agită și nu e de bun augur a folosit total impropriu un cuvânt care spune un singur lucru: Holocaust. Asta a fost o gafă de proporții cosmice”, a explicat Ion Caramitru.

Actorul spune că fiul său a preferat să vină în România, deși ar fi putut duce o viață de lux în afara țării: „Analiza lui economică vizavi de ce se întâmplă în România este perfectă. S-a orientat, pentru că a venit în România, plecând dintr-o carieră care i-ar fi asigurat un venit de milioane, de zeci de milioane de euro, poate, în lume să trăiască unde voia el, să își ia iahturi, avioane, sau nu știu ce, să vină în România lângă familia lui și să facă ceva pentru țara asta. Și să se izbească aici de tot ce se întâmplă, de toată această minciună sfruntată pe care o trăim”.

De asemenea, el a mai dezvăluit și că și-a sfătuit fiul să nu intre în politică într-o perioadă electorală atât de agitată. „I-am dat fiului meu un sfat pe care nu l-a respectat. I-am spus că nu ar trebui să intre într-un partid, deocamdată”, a spus Ion Caramitru.

Andrei Caramitru, consilier al șefului USR, Dan Barna, a stârnit un val de indignare după ce, într-o postare pe Facebook, a acuzat PSD că este responsabil de „holocaustul României”, susținând că „e mai rău decât ce am suferit în al doilea război mondial”. Ulterior, el și-a editat postarea punând în sarcina social-democraților „genocidul împotriva României”. Comparația cu Holocaustul a generat și reacția critică a ambasadorului Israelului la București, față de care Caramitru și-a cerut scuze ulterior.

Ambasadorul Israelului în România, dezamăgit de Andrei Caramitru: „Îl invităm să se documenteze mai mult” 

DailyBusiness
Ianis Hagi, în culmea fericirii. Soția sa, Elena, a născut un băiețel. Gică Hagi, pentru prima dată bunic
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Victor Angelescu, accidentare șocantă! „I-a ieșit cotul prin mână!”. Acționarul de la Rapid a confirmat dezvăluirile FANATIK. Update
Capital.ro
Fumatul devine interzis! Al doilea oraș din România care impune restricții pentru cetățeni
Playtech.ro
Veşti rele pentru românii de pe litoral. Se răcește apa mării, apare din nou fenomenul de upwelling
Adevarul
Momentul în care un turc trage 6 focuri de armă în Centrul Vechi din București. Bărbatul a fost reținut
wowbiz.ro
FOTO | El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1!
Evz.ro
Horoscopul lui Dom’ Profesor, 21 august 2025. Sfatul bunului doctor Mercola 
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Mircea este tânărul de 25 de ani care a murit în accidentul din Constanța. Era pasager în mașina care i-a devenit sicriu
Cancan.ro
Mama lui Cătălin, adolescentul care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubita lui, face dezvăluiri tulburătoare: 'Mă amenința!' 😲
iamsport.ro
Transferul realizat de Gigi Becali ar putea fi anulat de TAS: ”Nu mi se pare normal”
MediaFlux
Tichete de 50 de lei pentru energie electrică. Casa de Pensii anunță cum se pot solicita online
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere