Ion Lucian, ultimul interviu: Biruinţele unui învins VIDEO

A ajuns pe culmile artei teatrale româneşti şi după 70 de ani petrecuţi pe scenă se declara, recent, dezamăgit. Ion Lucian a apărut pentru ultima dată într-o emisiune televizată într-o ediţie specială la România TV. Despre cum vedea România Ion Lucian, dar şi despre cum îşi pregătea povestea vieţii sale, în ultimul său interviu teelvizat.
Romania TV
01 apr. 2012, 07:21
Ion Lucian, ultimul interviu: Biruinţele unui învins VIDEO

Maestrul spunea că după şapte decenii e dezamăgit şi îngrijorat, în special de degradarea societăţii în care trăim. „Ceea ce mă îngrijorează pe mine e că niciodată, în cele 7 decenii de când funcţionez, n-am văzut atâta ură, atâta lipsă de înţelegere, atâta lipsă de colaborare, atâta lipsă de omenie pe cât ne-o poate arăta astăzi, pe cât ne-o poate arăta ecranul de televiziune, care este oglinda societăţii contemporane. sunt îngrijorat, chiar speriat de ceea ce văd zilnic în jurul meu”, spunea Ion Lucian, la România TV.

De asemenea, spunea că cea mai mare dezamăgire a vieţii lui o reprezintă faptul că nu a reuşit să facă lumea bună. „Dacă cumva voi apuca să scriu volumul meu de amintiri, m-am hotărât să-l intitulez biruinţele unui învins. Pentru că datoria mea era să fac lumea mai bună şi nu am reuşit când văd ce se întâmplă astăzi. Mă consider un învins din cauza asta”, mai spunea maestrul.

În ciuda ofertelor pe care le-a avut din afara ţării, maestrul Ion Lucian a preferat să se întoarcă întotdeauna la publicul lui, de aici, din România. „Mă duceam ca un invitat şi nu am vrut pentru că eu consider că un actor nu se poate realiza decât în mediul lui. El cunoaşte pulsul vieţii poporului lui. El cunoaşte problemele de toate zilele ale lui şi ale poporului lui. Nu se poate realiza într-o lume străină, care îl adoptă ca un exilat”, mărturisea Ion Lucian.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Contract de milioane din PNRR, pierdut prostește de o firmă de stat. Amenda dată de Curtea de Conturi: 2.500 lei
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
De ce se colindă în Ajunul Crăciunului și ce simbolizează colindele vechi românești
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend