Ion Ţiriac, mărturisire BOMBĂ. „Dacă apuc să vorbesc, probabil mă ia DNA-ul!”

Ion Țiriac este afectat că nu mai poate organiza turneul de tenis la București, iar miercuri a fost invitat în Senat, la Comisia Economică, pentru a explica care este situația Arenelor BNR.
Filip Stan
04 oct. 2017, 13:12
Ion Ţiriac, mărturisire BOMBĂ.

Ion Țiriac a explicat că arenele de la BNR nu mai îndeplinesc standardele legale pentru că proprietarul, Banca Națională, nu face investiții. Miliardarul a precizat că are informații conform cărora Arenele BNR au fost vândute ilegal către Banca Națională și tocmai de aceea vrea să dea în judecată BNR, pentru a se verifica cum s-au făcut tranzacțiile.

Ion Ţiriac primeşte o LOVITURĂ TERIBILĂ. Anunţ OFICIAL al AUTORITĂŢILOR

Ion Țiriac a spus că are noroc că a venit să vorbească despre problemele sportului, pentru că dacă era chemat să discute despre economie, după ce ar fi spus ce avea de spus, probabil era săltat de procurorii DNA.

„Vă mulțumesc că m-ați chemat aici pentru sport, pentru faptul că s-a gândit cineva și la noi. Dacă mă chemați pentru economie trebuia să mă gândesc dacă vin, pentru că atunci când ieșeam de aici probabil că mă lua DNA-ul. Noi am ajuns la concluzia să dăm în judecată după luni de zile de analiză, după ce am văzut cum a ajuns la dumnealor această bază, ce au făcut cu baza și vreau să văd dacă cineva mai gândește normal. După părerea multor legiști această bază nu s-a vândut legal, nu s-a vândut la nu preț real, dă-ți seama că azi l-a prins pe un ministru cu o damigeană de țuică și l-au luat, d-apăi pentru o asemenea bază, care a fost luată sportului și a fost folosită vreme de 20 și ceva de ani gratis”, a declarat Ion Țiriac în Parlament.

Guvernatorul BNR cere 35 de milioane de euro pentru ca baza sportivă Arenele BNR să revină la Ministerul Tineretului şi Sportului, în contextul în care în 1991 a trecut în proprietatea băncii contra sumei de 233.000 de dolari. Anunţul a fost făcut de ministrul Marius Dunca, prezent, miercuri, alături de omul de afaceri Ion Ţiriac şi preşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac, la Comisia Economică, Industrii şi Servicii din Senat, condusă de Daniel Zamfir, pe tema arenelor BNR.

„Din câte ştiu eu acum nu e nicio activitate sportivă în această bază, pentru că nu îndeplineşte condiţiile de funcţionalitate. Am avut două discuţii cu domnul guvernator şi sunt discuţii în continuare, dar la nivel declarativ, să vândă această bază. În aceste discuţii au solicitat suma de 35 de milioane de euro. BNR nu are activitate sportivă, nu am evaluat încă nimic, pur şi simplu a fost o discuţie. Eu trebuie să mă duc în Guvern, să vedem dacă suntem dispuşi să cumpărăm. Mai există şi varianta unui schimb cu unele imobile aflate în apropierea sediului central al BNR”, a declarat Marius Dunca.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
David Beckham, alături de cea mai bogată femeie din România. Ce lovitură a dat celebrul fotbalist 
Capital.ro
2026: Claxonezi un șofer care nu pleacă la verde? Cine riscă, de fapt, amenda
Playtech.ro
Şoferii care sunt scutiţi de taxa de pod Giurgiu-Ruse, în 2026. Noile categorii anunţate de Ministerul Transporturilor
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți