Iordache şi Bulimar, argint şi bronz în finala la sol, la Europene

Larisa Iordache şi Diana Bulimar şi-au încheiat participarea la Campionatele Europene de gimnastică de la Moscova adăugându-şi încă o medalie în palmares.

21 apr. 2013, 12:23

Larisa Iordache a devenit vicecampioană europeană la sol, iar Diana Bulimar a obţinut bronzul în aceeaşi probă.

Bulimar a intrat a patra în concurs şi a obţinut nota 14.533, care i-a adus locul trei pe podium. Larisa Iordache a concurat penultima, fiind notată cu 14.733 şi adjudecându-şi medalia de argint.

CITEŞTE ŞI: AUR şi ARGINT pentru România în finala de la bârnă, la Europenele de gimnastică

Titlul european la sol a fost câştigat de o rusoaică, Ksenia Afanaseva (15.166).

România încheie participarea la CE de la Moscova cu şapte medalii câştigate de Larisa Iordache (aur la bârnă, argint la individual-compus, sărituri şi sol), Diana Bulimar (argint la bârnă, bronz la sol) şi Flavius Koczi (argint la sărituri).