Irina Begu şi Monica Niculescu, eliminate în primul tur la St. Petersburg. Simona Halep joacă miercuri

Irina Begu, locul 28 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-1, 7-5, de germana Andrea Petkovic, locul 52 WTA, venită din calificări, în primul tur al turneului de categorie Premier de la Sankt Petersburg.

31 ian. 2017, 14:43

Meciul Irinei Begu a durat o oră şi 37 de minute, iar pentru prezenţa pe tabloul principal românca va primi un premiu de 6.925 de dolari şi un punct WTA.

De asemenea, Monica Niculescu a fost întrecută de croata Ana Konjuh cu 1-6, 6-3, 6-2, marți, în runda inaugurală a turneului de la Sankt Petersburg, dotat cu premii totale de 710.900 dolari. Konjuh (19 ani, 39 WTA) s-a impus după exact două ore de joc în fața româncei, care este cu zece ani mai în vârstă decât ea și mai bine clasată în ierarhia mondială (34 WTA).

Citeşte şi Simona Halep a vorbit despre problemele de la Australian Open. Care e cel mai mare vis al său

Monica a început excelent meciul și a câștigat primul set în 30 de minute, cu un sec 6-1. Niculescu a început bine și setul al doilea, cu break, dar apoi jocul său s-a rupt și Konjuh a luat patru ghemuri la rând, câștigând setul cu 6-3. În decisiv, tânăra croată a dominat jocul a condus cu 2-0, 3-1, 3-2 și a încheiat cu 6-2.

Konjuh (6 ași, 8 duble greșeli) a mai învins-o pe Niculescu în 2015, în finala turneului WTA de la Nottingham, cu 1-6, 6-4, 6-2.

În optimile turneului de la Sankt Petersburg, Konjuh o va întâlni, în premieră, pe Simona Halep (4 WTA), principala favorită a turneului. Meciul se va juca miercuri, de la ora 11.00.