Irina Begu, victorie la Praga după un meci disputat pe parcursul a două zile

Irina Begu (locul 82 WTA) a învins-o pe jucătoarea spaniolă de tenis Sara Sorribes Tormo (locul 84 WTA) - scor 6-2, 4-6, 6-2. Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Praga, unde o va întâlni pe Simona Halep.

15 aug. 2020, 10:35

Meciul dintre Irina Begu şi Sara Sorribes Tormo a început vineri, însă a fost întrerupt din cauza ploii. Partida a fost oprită după o oră şi 6 minute. Begu câştigase primul set cu 6-2 şi era condusă în al doilea cu 1-0, notează News.ro.

Sâmbătă, meciul a fost reluat. Begu a pierdut setul doi – scor 4-6, însă s-a impus în setul decisiv – scor 6-2.

Meciul disputat pe parcursul a două zile a durat în total două ore şi 40 de minute.

Tot astăzi, Begu va evolua în semifinale împotriva Simonei Halep – locul 2 WTA.

Simona Halep Halep conduce cu 6-0 la întâlnirile directe cu Begu.

Premiul pentru accederea în semifinale la Praga este de 8.035 de dolari şi 110 puncte WTA.