Irlanda, Croaţia şi Cehia, aproape calificate la Euro 2012

În prima manşă a barajului pentru Euro, irlandezii au învins cu 4-0 în Estonia, Croaţia a câştigat cu 3-0 în Turcia, iar Cehia a învins Muntenegru cu 2-0. La Zenica, Bosnia şi Portugalia au încheiat 0-0.

11 nov. 2011, 21:43

Croaţia şi Irlanda sunt aproape calificate la turneul final al Campionatului European din 2012, după ce au obţinut victorii confortabile în prima manşă a barajului. Ambele au câştigat categoric în deplasare cu 3-0 şi, respectiv, 4-0.

Croaţii aveau de luat o revanşă în faţa turcilor, care îi eliminaseră în sferturile de finală ale Euro 2008, iar acum au tranşat calificarea încă de la Istanbul. Olic, în minutul 2, Mandzukic (min. 32) şi Corluka (min. 52) au fost cei trei marcatori, iar antrenorul Slaven Bilic poate rezerva deja biletele pentru Polonia şi Ucraina. La fel şi irlandezii, care au învins cu 4-0 în Estonia, prin reuşitele lui Andrews (min. 13), Walters (min. 67) şi Robbie Keane (min. 71 şi min. 88, din penalty). De remarcat însă că gazdele au avut doi jucători eliminaţi, Stepanov (min. 34) şi Piiroja (min. 77).

O bună opţiune pentru calificare a luat şi Cehia, care a câştigat cu 2-0 meciul jucat pe teren propriu cu Muntenegru, graţie golurilor lui Pilar (min. 63) şi Sivok (min. 92). Singura afacere neterminată este între Bosnia-Herţegovina şi Portugalia. Cele două au încheiat 0-0 partida de la Zenica, astfel că totul se va tranşa marţi, la Lisabona.