Irlanda, Croaţia şi Cehia, aproape calificate la Euro 2012

În prima manşă a barajului pentru Euro, irlandezii au învins cu 4-0 în Estonia, Croaţia a câştigat cu 3-0 în Turcia, iar Cehia a învins Muntenegru cu 2-0. La Zenica, Bosnia şi Portugalia au încheiat 0-0.
Romania TV
11 nov. 2011, 21:43
Irlanda, Croaţia şi Cehia, aproape calificate la Euro 2012

Croaţia şi Irlanda sunt aproape calificate la turneul final al Campionatului European din 2012, după ce au obţinut victorii confortabile în prima manşă a barajului. Ambele au câştigat categoric în deplasare cu 3-0 şi, respectiv, 4-0.

Croaţii aveau de luat o revanşă în faţa turcilor, care îi eliminaseră în sferturile de finală ale Euro 2008, iar acum au tranşat calificarea încă de la Istanbul. Olic, în minutul 2, Mandzukic (min. 32) şi Corluka (min. 52) au fost cei trei marcatori, iar antrenorul Slaven Bilic poate rezerva deja biletele pentru Polonia şi Ucraina. La fel şi irlandezii, care au învins cu 4-0 în Estonia, prin reuşitele lui Andrews (min. 13), Walters (min. 67) şi Robbie Keane (min. 71 şi min. 88, din penalty). De remarcat însă că gazdele au avut doi jucători eliminaţi, Stepanov (min. 34) şi Piiroja (min. 77).

O bună opţiune pentru calificare a luat şi Cehia, care a câştigat cu 2-0 meciul jucat pe teren propriu cu Muntenegru, graţie golurilor lui Pilar (min. 63) şi Sivok (min. 92). Singura afacere neterminată este între Bosnia-Herţegovina şi Portugalia. Cele două au încheiat 0-0 partida de la Zenica, astfel că totul se va tranşa marţi, la Lisabona.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„Vorbim de o inimă la capăt de drum”. Un cardiolog explică situația medicală a lui Mircea Lucescu. Ce ar presupune un transfer în străinătate
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Motivul pentru care motorina premium este mai ieftină. O nouă scădere a preţurilor se va observa la pompă începând de marţi
Adevarul
Povestea olteanului cu plantații de portocali și măslini în Grecia: „Am plecat la muncă. La început treceam granița ilegal”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Ce pensie vei avea dacă ai lucrat cu salariul minim pe economie. Ministrul Muncii: „Este realitatea”
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj