Un spion israelian a fost eliberat în schimbul a 25 de prizonieri egipteni

Pentru a intra în vigoare în Israel, document urmează să fie aprobat la reuniunea de marţi a cabinetului de securitate israelian.
Romania TV
25 oct. 2011, 06:01
Un spion israelian a fost eliberat în schimbul a 25 de prizonieri egipteni

Egiptul şi Israelul au convenit luni asupra eliberării unui israeliano-american arestat la Cairo pentru spionaj, în schimbul a 25 de egipteni deţinuţi pe teritoriul israelian, a anunţat postul public de televiziune egiptean, iar informaţia a fost confirmată de guvernul israelian, informează Agerpres.

„A fost semnat un acord final privind eliberarea spionului israelian Ilan Grapel în schimbul a 25 de deţinuţi egipteni, între care trei copii”, a indicat sursa egipteană.

”Egiptul a acceptat eliberarea lui Ilan Grapel şi, la cererea Egiptului, Israelul a admis punerea în libertate a 25 de prizonieri egipteni”, menţionează un comunicat al biroului de presă al premierului israelian Benjamin Netanyahu.

Pentru a intra în vigoare în Israel, document urmează să fie aprobat la reuniunea de marţi a cabinetului de securitate israelian.

Ilan Grapel a fost arestat la 12 iunie, la Cairo, iar de atunci se află în detenţie fără a fi judecat.

Invocând activitatea sa în cadrul unui proiect privind justiţia, Grapel /27 ani/ este bănuit de autorităţile egiptene de spionaj în favoarea Israelului, în timpul revoltei sociale de la începutul acestui an, soldată cu demisia forţată a fostului preşedinte Hosni Mubarak, la 11 februarie 2011, conform sursei egiptene.

Egiptul a mediat cu succes recentul acord Israel-Hamas, care prevede eliberarea a peste o mie de prizonieri palestinieni deţinuţi în închisori israeliene, în schimbul soldatului evreu Gilad Shalit. Acesta a fost capturat acum peste cinci ani de un comando palestinian la graniţa Israelului cu Fâşia Gaza, a fost ţinut ostatic în enclava palestiniană controlată în totalitate de Hamas şi a fost pus de curând în libertate

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Loredana Chivu s-a despărțit de fostul iubit, Sorin Nicolescu: ”Este alegerea mea să fiu singură”
Fanatik.ro
Cel mai negru scenariu în criza de apă din Prahova, după scandalul dintre Diana Buzoianu, Apele Române și ESZ: „Suntem cu arma la picior”
Capital.ro
Vor să facă bani de pe urma Cristelei Georgescu. Reclame generate cu AI: Toate aceste materiale sunt false
Playtech.ro
Când are prioritate pietonul pe trecerea de pietoni și când nu? Codul Rutier explică clar situațiile
Adevarul
Ultimele clipe de viață ale lui Artan. Medicii au încercat să-l resusciteze timp de o oră
wowbiz.ro
Doliu în România! A murit Roxana Moise de la Exatlon
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
O erupție solară ar putea crea aurore boreale pe cerul Europei. Zonele în care ar putea fi vizibil fenomenul
iamsport.ro
Miliardarul apropiat de Mircea Lucescu, amenințări ULUTIOARE la adresa fotbalistului român! Datorie de peste 1.000.000 de euro în joc: ”Te las doar când ajungi pe stradă!”
MediaFlux
Sondaj Curs. Cine sunt primii trei clasați în bătălia pentru București. Candidata așa-zis suveranistă, departe de podium
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje