Israelul provoacă Iranul, le-a atacat poziţii din Siria, pe baza informaţiilor oferite de SUA

Armata israeliană a atacat obiective militare iraniene de pe teritoriul Siriei, pe baza unor informaţii oferite de Statele Unite, atacurile soldându-se cu zeci de morţi, afirmă surse militare şi din cadrul serviciilor secrete.
Filip Stan
13 ian. 2021, 16:42
Israelul provoacă Iranul, le-a atacat poziţii din Siria, pe baza informaţiilor oferite de SUA

Israelul provoacă Iranul. Un oficial din cadrul serviciilor secrete americane a confirmat, sub protecţia anonimatului, că au fost vizate depozite de armament din estul Siriei, inclusiv o reţea care aprovizionează cu piese programul nuclear iranian, informează agenţia Associated Press, citată de cotidianul Times of Israel. Conform oficialului american, secretarul de Stat american, Mike Pompeo, s-a întâlnit înaintea operaţiunii cu Yossi Cohen, directorul Serviciului secret israelian Mossad, la un restaurant din Washington. Întâlnirea a avut loc luni.

Israelul provoacă Iranul. Bombardamentele, efectuate în cursul nopţii de marţi spre miercuri, au vizat obiective militare iraniene situate în estul Siriei, în localităţile Deir el-Zour, Mayadeen şi Al-Boukamal, în apropierea frontierei cu Irakul, potrivit agenţiei siriene SANA, citată de site-ul israelian Ynetnews.com. Artileria antiaeriană siriană a reacţionat la unele atacuri.

Iranul a cerut Interpol să emită mandat de arestare internaţional pe numele preşedintelui american Donald Trump

Conform organizaţiei Observator Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), au fost efectuate 18 raiduri aeriene, vizând obiective militare siriene, poziţii iraniene din Siria, baze ale organizaţiei şiite Hezbollah şi ale Brigăzilor Fatemiyoun.

Cel puţin 40 de persoane au fost ucise, inclusiv nouă militari sirieni, iar alte zeci au fost rănite în atacurile atribuite Israelului, au declarat surse militare.

Israelul efectuează frecvent bombardamente în Siria, vizând poziţii militare iraniene sau transporturi de armament destinate mişcării islamiste şiite Hezbollah.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Gloria Bistrița a detronat-o pe CSM București și a câștigat în premieră titlul de campioană. România, trei echipe în viitorul sezon din Champions League?! Update
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Cum schimbi cel mai avantajos lei în euro în 2026. Trucurile folosite de români pentru curs mai bun
Adevarul
Restaurantul lui Pescobar din Londra, închis din cauza restanțelor la chirie
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Anunțul ANAF pentru persoanele fizice! Declarația care trebuie depusă până luni, 25 mai. Este obligatorie
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi