Iulia Timoşenko a intrat în greva foamei pentru că Ucraina nu a semnat acordul cu Uniunea Europeană

Fostul premier ucrainean Iulia Timoşenko a intrat în greva foamei pentru a denunţa refuzul Kievului de a semna acordul de asociere cu Uniunea Europeană, relatează AFP, citată de Mediafax.
Romania TV
25 nov. 2013, 18:21
Iulia Timoşenko a intrat în greva foamei pentru că Ucraina nu a semnat acordul cu Uniunea Europeană

„Încep greva foamei pe termen nelimitat pentru a-i cere preşedintelui Viktor Ianukovici să semneze acordul de asociere cu UE”, a comunicat Iulia Timoşenko prin intermediul avocatului său, Serghei Vlasenko. Timoşenko se află în detenţie după ce a fost condamnată pentru abuz de putere. UE a condiţionat semnarea acordului de asociere de eliberarea Iuliei Timoşenko.

Opoziţia proeuropeană din Ucraina a organizat o serie de manifestaţii pentru a denunţa refuzul Kievului de semnare a acordului cu Uniunea Europeană.

Uniunea Europeană a comunicat că oferta de semnare a acordului la summitul de la Vilnius rămâne valabilă. „Oferta de semnare a acordului de asociere şi de creare a unei zone de liber-schimb rămâne valabilă”, au anunţat, într-un comunicat comun, preşedinţii Consiliului European şi Comisiei Europene, Herman Van Rompuy şi Jose Manuel Barroso.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Mihai Stoica, ultimatum pentru Daniel Bîrligea după un nou gest controversat: „Va sta în tribune până o să-i crească rădăcini! Te ia la mișto Mihăilă, nici atât nu realizezi?”. Update exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Nicușor Dan are dosarul deja la Cotroceni: Am strâns mult, nu e biografie de om normal
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume