Iulia Timoşenko, fost premier ucrainean, infectată cu coronavirus. Se află în stare gravă, cu febră

Fostul premier ucrainean Iulia Timoşenko a fost testată pozitiv cu noul coronavirus şi se află în stare gravă, cu febră, a declarat duminică purtătoarea de cuvânt a partidului său, potrivit Reuters, citat de Agerpres.
Romania TV
23 aug. 2020, 14:11
Iulia Timoşenko, fost premier ucrainean, infectată cu coronavirus. Se află în stare gravă, cu febră

În vârstă de 59 de ani, Timoşenko, de două ori prim-ministru înainte de a fi înfrântă la alegerile prezidenţiale din 2010, a devenit primul politician ucrainean cunoscut care a contractat noul coronavirus. Parlamentul de la Kiev este în vacanţă de vară de la mijlocul lunii iulie.

Starea sa este evaluată ca fiind gravă. Temperatura sa este de 39 grade Celsius„, a declarat purtătoarea de cuvânt a formaţiunii sale, Partidul Patria, refuzând să spună dacă Timoşenko a fost spitalizată sau să ofere alte detalii.

Ucraina a înregistrat o înmulţire semnificativă a infectărilor în această săptămână, sâmbătă fiind raportate 2.328 de cazuri de coronavirus în 24 de ore. Numărul total al infectărilor a ajuns la 104.958, dintre care 2.271 de decese.

Cine este Iulia Timoşenko?

Timoşenko a devenit cunoscută ca unul din liderii Revoluţiei Portocalii din 2004 din Ucraina, când pro-occidentalul Viktor Iuşcenko a fost confirmat preşedinte după ce o instanţă a stabilit că alegerile au fost falsificate în favoarea adversarului său pro-Moscova, Viktor Ianukovici.

Ea a fost de două ori premier în timpul preşedinţiei lui Iuşcenko, înainte ca cei doi să îşi despartă drumurile după ani de dispute politice.

Timoşenko a candidat la preşedinţie în 2010 şi a pierdut în faţa lui Viktor Ianukovici, sprijinit de Rusia, iar în 2011 a fost condamnată la şapte ani de închisoare pentru abuz de putere, acuzaţie pe care a negat-o şi despre care a spus că a fost motivată politic.

Ea a fost eliberată din închisoare la începutul lui 2014 după ce Ianukovici a fost înlăturat de la putere în urma unei revolte populare care a îndepărtat Ucraina de Rusia şi a apropiat-o de Uniunea Europeană şi SUA.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
De câte ori s-a băgat Mihai Rotaru peste antrenorul Craiovei: “De 3 ori în 13 ani!” Patronul Universității a dezvăluit ce discuții a avut cu tehnicienii
Capital.ro
Lege la bloc în toată România. Proprietarii de apartamente, obligați la plată. Vecinii pot obține despăgubiri zeci de mii de lei
Playtech.ro
Cât câştigă o menajeră în Bucureşti. Salariul poate depăşi 10.000 de lei în anumite condiţii, în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
DIGI, anunț pentru toți clienții din România! Decizia a venit după șapte ani. Intră în vigoare de miercuri, 27 mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi