Iulia Timoşenko, fostul premier al Ucrainei, la terapie intensivă după ce a fost infectată cu Covid-19

Fostul prim-ministru ucrainean, Iulia Timoșenko, a ajuns la terapie intensivă după ce a contractat COVID-19, potrivit Marina Soroka, o purtătoare de cuvânt a Partidului ei Batkivshchyna („Patria”).
Romania TV
25 aug. 2020, 16:38
Iulia Timoşenko, fostul premier al Ucrainei, la terapie intensivă după ce a fost infectată cu Covid-19

„Starea Iuliei rămâne dificilă”, a scris Soroka pe Facebook pe 25 august. Ea a adăugat că Timoșenko a fost dusă la terapie intensivă în seara precedentă.

Soroka nu a putut fi contactată pentru a comenta starea fostului premier al Ucrainei.

Iulia Timoşenko, în vârstă de 59 de ani, care a fost de două ori premier al Ucrainei, a devenit primul politician ucrainean de top care s-a infectat cu noul coronavrius.

Numărul de cazuri COVID-19 în Ucraina a crescut brusc în ultima lună. Pe 25 august, Ucraina a identificat 1.658 de cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore.

În prezent, există 52.870 de cazuri în toată țara. 

Cine este Iulia Timoşenko?

Timoşenko a devenit cunoscută ca unul din liderii Revoluţiei Portocalii din 2004 din Ucraina, când pro-occidentalul Viktor Iuşcenko a fost confirmat preşedinte după ce o instanţă a stabilit că alegerile au fost falsificate în favoarea adversarului său pro-Moscova, Viktor Ianukovici.

Ea a fost de două ori premier în timpul preşedinţiei lui Iuşcenko, înainte ca cei doi să îşi despartă drumurile după ani de dispute politice.

Timoşenko a candidat la preşedinţie în 2010 şi a pierdut în faţa lui Viktor Ianukovici, sprijinit de Rusia, iar în 2011 a fost condamnată la şapte ani de închisoare pentru abuz de putere, acuzaţie pe care a negat-o şi despre care a spus că a fost motivată politic.

Ea a fost eliberată din închisoare la începutul lui 2014 după ce Ianukovici a fost înlăturat de la putere în urma unei revolte populare care a îndepărtat Ucraina de Rusia şi a apropiat-o de Uniunea Europeană şi SUA.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Dinamo, transfer din Spania. Fundașul central de 26 de ani a ajuns în cantonamentul din Polonia! Exclusiv
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Prima schimbare la buletinul electronic după valul de reclamații. Ce documente nu vor mai fi cerute cetățenilor
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?