Iurie Leancă a fost desemnat prim-ministru interimar al Republicii Moldova

Președintele Republicii Moldova Nicolae Timofti, a semnat, marţi, decretul de desemnare a vicepremierului Iurie Leancă, care a ocupat şi funcţia de ministru al Afacerilor Externe și al Integrării Europene, în calitate de prim-ministru interimar din data de 25 aprilie, până la formarea noului Guvern.
Romania TV
23 apr. 2013, 15:59
Iurie Leancă a fost desemnat prim-ministru interimar al Republicii Moldova

Iurie Leancă va deveni, oficial, premier al Republicii Moldova în data de 25 aprilie, scrie Publika.md. El va ocupa acestă funcţie până la formarea noului Guvern de la Chişinău.

„Preşedintelele Nicolae Timofti a luat act de hotărârea Curţii Constituţionale şi va acţiona în conformnitate cu prevederile Constituţiei, ale Legii cu privire la CC şi ale jurisdicţiei constituţionale. Şeful statului a discutat cu Vlad Filat despre situaţia politică creată şi l-a convocat la reşedinţa prezidenţială pe viceprim-ministrul Iurie Leancă, în vederea numirii sale în funcţia de premier interimar”, a anunţat purtătorul de cuvânt al şefului statului, Vlad Ţurcanu.

Totodată, preşedintele ţării va continua consultările cu fracţiunile parlamentare, în vederea desemnării unui alt candidat la funcţia de prim-ministru.

Iurie Leancă (49 de ani) este diplomat şi îndeplineşte funcţie de vicepremier şi de ministru al afacerilor externe şi integrării europene din septembrie 2009. A absolvit Institutul de stat pentru relaţii internaţionale de la Moscova, iar în perioada 1986-2001 a activat la Ministerul de Externe, fiind inclusiv ministru-adjunct în perioada 1998-2001. Ulterior, până în 2009, a fost vicepreşedinte al cunoscutei companii Ascom, condusă de miliardarul Sergiu Stati.

În urma alegerilor din 5 aprilie şi 29 iulie 2009 a fost ales deputat, iar pe 25 septembrie 2009 a fost numit ministru al afacerilor externe şi integrării europene. Iurie Leancă este prim-vicepreşedinte al Partidului Liberal Democrat, condus de Vlad Filat, iar presa a vehiculat numele lui ca posibil candidat pentru funcţia de prim-ministru, dar el a anunţat că nu acceptă o astfel de funcţie.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?