Ivanka Trump şi soţul ei continuă să obţină venituri din afaceri, conform documentelor publicate de administraţie

Fiica președintelui american Donald Trump, Ivanka, și soțul acesteia Jared Kushner și-au menținut investițiile imobiliare și afacerile la nivelul a sute de milioane de dolari, potrivit unor documente făcute publice de Casa Albă, unde cei doi ocupă posturi importante, transmite sâmbătă AFP, potrivit Agerpres.
Iulian Tudor
01 apr. 2017, 11:00
Ivanka Trump şi soţul ei continuă să obţină venituri din afaceri, conform documentelor publicate de administraţie

După ce Donald Trump a câștigat scrutinul prezidențial în noiembrie, vastul său imperiu financiar a fost examinat cu lupa de experți în etică, aceștia estimând că există grave probleme de conflict de interese și numeroase întrebări privind absența unei limite clare între afacerile lui Trump — și cele ale familie sale — și funcția sa politică.

Documentele difuzate vineri arată că Ivanka Trump și soțul său, ambii consilieri oficiali apropiați ai președintelui, continuă să perceapă venituri din activele lor ce valorează între 240 și 740 milioane de dolari.

Ivanka Trump, care a anunțat recent că va fi consilier neremunerat al președintelui, își va păstra acțiunile, estimate între 5 și 25 milioane de dolari, deținute la Trump International Hotel, situat la câteva străzi distanță de Casa Albă. Între ianuarie 2016 și martie 2017, aceste acțiuni i-au adus între 1 milion și 5 milioane de dolari, potrivit documentelor.

La rândul său, Jared Kushner, unul din consilierii principali ai lui Trump, cu mare influență pe subiecte interne și internaționale, va continua să încaseze venituri de pe urma numeroaselor holdinguri al familiei sale. 

Documentele difuzate de Casa Albă prezintă și averile lui Gary Cohn, fost președinte al băncii Goldman Sachs, actual șef al National Economic Council (NEC), și Steve Bannon, consilierul strategic al lui Trump. 

Cohn a declarat o avere între 253 și 611 milioane de dolari, și un venit de până la 77 milioane de dolari în 2016. În ce-l privește pe Bannon, averea sa principală provine din firma de consultanță, evaluată între 5 și 25 milioane de dolari. Bannon a declarat că a primit 191.000 de dolari pentru consultanță din partea site-ului de știri pro-Trump Breitbart News pe care l-a condus anterior, și peste 125.000 de dolari de la firma de date Cambridge Analytica, care a lucrat pentru campania candidatului republican.

Administrația Trump este considerată una din cele mai bogate din istoria Statelor Unite. Agenția Bloomberg estimează că averile cumulate ale miniștrilor și înalților reponsabili se ridică la aproximativ 12 miliarde de dolari.

Citeşte şi: Enervat de ziarişti, Donald Trump a părăsit o ceremonie pentru semnarea unor ordine executive fără a le semna. VIDEO

DailyBusiness
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Vacanță de coșmar pentru Laura Cosoi! „A fost imobilizat vreo 4 zile!“
Fanatik.ro
Procesul care îl poate ruina pe Klaus Iohannis, blocat de o manevră. Ce a cerut moștenitoarea casei din Sibiu în instanță
Capital.ro
Se schimbă banii. EURO se transformă. Se aplică în toate statele membre UE
Playtech.ro
Șoferii care nu-și plătesc amenzile riscă să rămână fără permis. Noi sancțiuni pregătite pentru românii datornici
DailyBusiness
500 de lei de la stat pentru chirie. Ce trebuie să faci ca să primeşti toţi banii
Adevarul
Fost ofițer SRI, despre o tehnică inedită de vânzare a apartamentelor: „Sunt chestii psihologice la care noi, într-adevăr, răspundem”
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
Noi reguli în construcții. Mulți români vor fi afectați
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Mureș! Tânăra care a făcut contul de TikTok cu numele lui Emil Gânj îl cunoaște pe asasin. Ce mărturisiri le-a făcut anchetatorilor
Cancan.ro
Oficialul cu reputație de gigolo, prins în flagrant! Amanta unui ministru zboară cu avionul militar la… manichiură!
Playsport.ro
Toate restricțiile medicale ale șoferilor, notate pe permisul de conducere. Noutăţi în Codul Rutier de care trebuie să ai habar
Capital.ro
TAXĂ nouă pentru proprietarii de mașini. Guvernul te obligă să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă a României, în costum de baie la petrecerea burlăcițelor
stirilekanald.ro
Stegarul Dac, pe moarte în închisoare, la Penitenciarul Rahova! Strigătul disperat de ajutor al soției sale: „Arată și miroase a moarte”
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
Vouchere de 1.275 de lei pe lună pentru oricine. Ministerul Muncii anunță unde și cum se fac înscrierile VIDEO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul român își lasă activele să putrezească: pierderi certe de 140 milioane lei și risc de 9 miliarde. Cine e de vină?