Ivermectina nu are efecte în tratarea formelor uşoare de covid STUDIU

Cel mai recent studiu publicat în Jurnalele Academiei Americane de Medicină arată că Ivermectina nu are efecte în tratarea formelor ușoare de COVID-19. Cercetarea a fost făcută pe un eşantion de 400 de persoane.
Loredana Brumă
30 mart. 2021, 10:15
Ivermectina nu are efecte în tratarea formelor uşoare de covid STUDIU
Ivermectina nu are efecte în tratarea formelor uşoare de covid STUDIU

Ivermectina, medicamentul despre care unii medici spune că are efecte minune împotriva coronavirusului, se pare că nu este atât de benefic în cazul pacienţilor cu forme uşoare de COVID.

Ivermectina nu are efecte în tratarea formelor uşoare de covid

Citeşte şi Medicul Adina Alberts: Ivermectina, medicamentul care pune capăt pandemiei EXCLUSIV

Potrivit unui studiu publicat în JAMA (Jurnalele Academiei Americane de Medicină), medicamentul minune împotriva coronavirusului nu este benefic bolnavilor care au făcut forme uşoare de covid.

Studiul a fost realizat la începutul lunii martie, pe un eșantion de 400 de pacienți adulți cu forme ușoare de boală și simptome. Aceştia au fost monitorizaţi în perioada 15 iulie – 30 noiembrie 2020.

Pacienților le-a fost administrată ivermectină timp de 5 zile.

„După a 5-a zi de administrare a tratamentului cu ivermectină nu s-a observat o modificare semnificativă a stării de sănătate a pacienților, comparativ cu cei care au primit placebo. Astfel, concluzia este că ivermectina nu are niciun efect asupra formelor ușoare de COVID-19”, se arată în studiul respectiv, potrivit medikatv.ro. 

Citeşte şi Mihai Budeanu, totul despre calvarul Covid-19 și tratamentul care l-a salvat de la moarte. Ce spune despre ivermectină

Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a anunţat că nu recomandă utilizarea medicamentului antiparazitar Ivermectină pentru prevenirea şi tratamentul infecţiei cu SARS-CoV-2, în afara studiilor clinice controlate, relatează AFP.

EMA „a concluzionat că datele disponibile nu susţin utilizarea acestui medicament pentru tratarea COVID-19 în afara studiilor clinice”, a declarat agenţia cu sediul în Amsterdam într-un comunicat.

„Sunt necesare studii suplimentare pentru a trage concluzii cu privire la eficacitatea şi siguranţa produsului în prevenirea şi tratarea COVID-19. Eficacitatea Ivermectinei împotriva coronavirusului, prezentată uneori pe reţelele sociale ca un remediu „miraculos”, nu a fost dovedită ştiinţific, susţine EMA.

Utilizarea acestui medicament ca tratament împotriva COVID-19 nu este, de asemenea, autorizată în Uniunea Europeană, iar EMA nu a primit „nicio cerere pentru o astfel de utilizare”, a declarat autoritatea de reglementare europeană.

„Studiile de laborator au arătat că Ivermectina poate bloca replicarea SARS-CoV-2 (virusul care provoacă COVID-19), dar la concentraţii mult mai mari decât cele obţinute cu dozele autorizate în prezent”, a explicat EMA.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Sportivul celebru care a fost acuzat de violență domestică! Fosta iubită a publicat imagini cu vânătăile și rănile suferite
Capital.ro
Reguli la bloc pentru proprietarii apartamentelor nelocuite. Obligații chiar și cu zero persoane declarate la întreținere
Playtech.ro
Impozitul auto în 2026: Noua formulă de calcul aduce creșteri masive, iar mașinile hibride pierd avantajele fiscale
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend