Jaf la Parlamentul European. Zeci de birouri ale europarlamentarilor, sparte de la începutul pandemiei de COVID-19

Hoţii au profitat de măsurile de izolare impuse de la începutul pandemiei de COVID-19 şi au spart mai multe birouri ale unor europarlamentari, la Bruxelles. Au furat laptopuri, tablete şi alte bunuri de valoare din birourile a cel puţin 50 de eurodeputaţi, a informat politico.eu, citat de Agerpres.
Romania TV
02 iul. 2020, 13:19
Jaf la Parlamentul European. Zeci de birouri ale europarlamentarilor, sparte de la începutul pandemiei de COVID-19

Hoţii au spart dulapurile din birourile mai multor europarlamentari de la Bruxlles şi au sustras bunuri de valoare.

Europarlamentarul german Nico Semsrott, căruia i-au fost furate două laptopuri, s-a declarat dezamăgit de lipsa de reacţie din partea Directoratului general pentru securitate al Parlamentului European (DG SAFE). „Este un imens scandal şi nu ştiu de ce toată lumea tace”, a declarat el.

„Suntem aproape siguri că hoţii au căutat prin toate lucrurile noastre, pentru că totul pare răscolit”, a spus Semsrott, adăugând că din ce a aflat au fost sparte birourile unui număr „între 40 şi 100 de eurodeputaţi”.

El şi-a avertizat colegii într-un e-mail trimis luni şi a postat un video pe YouTube în care arată cum hoţii i-au forţat un sertar de la birou, de unde au luat o cheie aflată în sertar pentru a putea deschide un dulap conţinând computere. Eurodeputatul a afirmat că DG SAFE nu îi avertizase pe eurodeputaţi despre furturi.

În luna martie, preşedintele Parlamentului European, David Sassoli, a introdus măsuri stricte pentru a interzice accesul vizitatorilor în clădirile PE şi a încurajat eurodeputaţii să lucreze din ţările lor, ca măsură de precauţie împotriva răspândirii noului coronavirus. Sediul din Bruxelles al PE a rămas gol cea mai mare parte a lunii mai.

O purtătoare de cuvânt a instituţiei a precizat că în aprilie PE a fost informat despre spargeri şi a ”sporit numărul agenţilor de securitate care patrulează” în zona birourilor, în timp ce ”alţi agenţi au controlat accesul în clădire”. Ea a adăugat că DG SAFE anchetează furturile şi se află în contact cu autorităţile belgiene.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Atacul hackerilor ruși de la GRU, oprit de SRI și FBI. Ce informații au furat din România. „Instituțiile militare sunt securizate, dar factorul uman rămâne o problemă”
Capital.ro
Condițiile pentru ieftinirea motorinei. Bogdan Ivan: Statul ar putea reduce iar acciza, dacă prețurile cresc
Playtech.ro
Prețul mielului în Piața Obor 2026. Cât trebuie să scoți din buzunar pentru masa de Paște
Adevarul
Singurul an în care nu s-a aprins Lumina Sfântă de la Ierusalim
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Joia Mare, zi importantă pentru creștini. Ce este interzis astăzi? În biserici se citesc cele 12 Evanghelii
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj