Jandarmii vor patrula în zona spitalelor şi vor interveni în cazul agresiunilor împotriva medicilor sau asistentelor

Jandarmii vor patrula în zona spitalelor şi vor interveni în cazul agresiunilor împotriva medicilor sau asistentelor, urmare a unui protocol încheiat de Ministerul Săntătăţii cu Ministerul Afacerilor Interne.
Filip Stan
17 dec. 2016, 09:05
Jandarmii vor patrula în zona spitalelor şi vor interveni în cazul agresiunilor împotriva medicilor sau asistentelor

Ministerul Sănătăţii spune stop violenţei îndreptate împotriva medicilor si a personalului medical şi începe colaborarea cu Ministerul Afacerilor Interne în scopul creşterii gradului de siguranţă din spitalele publice. Jandarmii vor patrula în perimetrul unităţilor medicale publice şi vor putea interveni prompt în orice situaţie de agresiune îndreptată împotriva medicilor sau a personalului medical, anunţă Ministerul Sănătăţii.

Ministrul Vlad Voiculescu scrie, pe pagina sa de Facebook, că, din păcate, violenţele îndreptate împotriva medicilor si a personalului medical nu sunt atât de rare pe cât ne-am dori, iar în zone defavorizate, dar şi în oraşele şi spitalele mari, aceste lucruri încă se întâmplă.

De aceea, Ministerul Sănătăţii a redefinit colaborarea cu Ministerul Afacerilor Interne, semnând şi un protocol în acest sens.

„Vitejii care nu se tem de angajaţii firmelor de pază ar trebui să ştie ca de acum jandarmii vor patrula în perimetrul unităţilor medicale publice şi staţionările se vor organiza în aşa fel încât aceşti domni (mulţi, antrenaţi şi bine echipaţi) vor putea interveni prompt în orice situaţie de agresiune îndreptată împotriva medicilor sau a personalului medical. Şi că orice agresiune se pedepseşte cu închisoarea. De la 6 luni, la 12 ani”, avertizează Voiculescu.

El subliniază că Poliţia are instrucţiuni clare, iar Parchetul abia aşteaptă.

Ministerul Sănătăţii, Ministerul Afacerilor Interne, Parchetul General şi Direcţia Naţională Anticorupţie au semnat un protocol de colaborare, care prevede patrularea Jandarmeriei în perimetrul spitalelor, intervenţia de urgenţă a Poliţiei şi Jandarmeriei în cazul agresiunilor împotriva personalului medical, precum şi alte măsuri pentru creşterea gradului de siguranţă în unităţile medicale.

Conform prevederilor legale, ameninţarea personalului medical se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, lovirea sau orice alte acte de violenţă – închisoare de la 6 luni la 3 ani, vătămarea corporală – închisoare de la 6 luni la 6 ani, vătămarea corporală gravă – închisoare de la 3 la 12 ani.

Citeşte şi O doctoriţă şi două asistente au fost la un pas să fie violate de patru pacienţi

 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Mircea Geoană, amintiri tari cu Silvio Berlusconi! De ce nu mai ține cu Milan și ce rol are Cristi Chivu. Exclusiv
Capital.ro
Coșmar pentru șoferi. Carburanții ar putea ajunge la 12-13 lei/litru. Adrian Negrescu: Din păcate, spre asta ne îndreptăm
Playtech.ro
Cum să cureți un mini-cuptor electric pentru a funcționa eficient mai mult timp
Adevarul
Milioane de români s-au stabilit în străinătate. Banii trimiși acasă au depășit investițiile străine directe
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
”FCSB va fi pulverizată”. Jurnalistul anunță Apocalipsa formației lui Gigi Becali
MediaFlux
Românii vor scoate mai mulți bani din buzunar pentru mâncare. Avertismentul experților: „Urmează luna patimilor financiare”
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj