Japonia a înregistrat, anul trecut, primul deficit comercial din peste trei decenii

Japonia a înregistrat anul trecut, cel mai probabil, primul deficit comercial din peste trei decenii, ca urmare a creşterii puternice a importurilor de energie după dezastrul de la Fukushima, o lovitură puternică pentru o economie construită pe exporturi, scrie Reuters.
Romania TV
24 ian. 2012, 20:51
Japonia a înregistrat, anul trecut, primul deficit comercial din peste trei decenii

Timp de decenii, Japonia a folosit o economie orientată spre export pentru a susţine dezvoltarea unor branduri globale precum Toyota, Sony sau Canon, şi o forţă industrială invidiată la nivel global.

Date oficiale care urmează să fie anunţate miercuri vor arăta că ţara a înregistrat deficit comercial pentru prima dată din 1980, în contextul achiziţiilor de combustibili fosili pentru a compensa pierderea producţiei de energie nucleară.

Japonia ar putea anunţa, miercuri, un deficit comercial de 2.400 miliarde de yeni (31,2 miliarde de dolari), afirmă Seiji Adachi, senior economist la Deutsche Securities.

Economiştii se aşteaptă ca Japonia să rămână pe deficit comercial în următorii ani, ca urmare a dezastrului de la Fukushima, care a forţat oprirea celor mai multe centrale nucleare din ţară.

Deficitul comercial ar putea atinge un maxim de 5.000 de miliarde de yeni în 2015, din cauza importurilor scumpe de energie, a declarat Hiroaki Muto, senior economist la Sumitomo Mitsui Asset Management.

Comerţul nipon ar urma să revină ulterior pe surplus, însă trendurile pe termen lung indică o diminuare a excedentului. Aprecierea yenului la un nivel record faţă de dolar anul trecut, 77 de yeni pe dolar comparativ cu peste 250 yeni pe dolar în 1980, pune presiune pe competitivitatea exportatorilor niponi şi încurajează transferul producţiei în afara ţării.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
FCSB și U Cluj, puhoi de bani de la UEFA pentru zero victorii în șase meciuri!
Capital.ro
Reguli pentru buletine din august 2026. Cine mai poate obține cartea de identitate clasică și cât costă noul document
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România