Jean-Claude Trichet, noul preşedinte al G30

Fostul preşedinte al Băncii Centrale Europene, francezul Jean-Claude Trichet, a fost numit marţi în funcţia de preşedinte al G30, un grup consultativ format din bancheri, legislatori şi economişti importanţi, informează AGERPRES.
Romania TV
22 nov. 2011, 16:42
Jean-Claude Trichet, noul preşedinte al G30

După opt ani în care a condus BCE, Trichet îl va înlocui pe Jacob Frenkel, fost guvernator al Băncii centrale a Israelului, în funcţia de preşedinte şi director general al G30.

‘Este un moment cu provocări extraordinare pentru sistemul economic şi financiar global, iar G30 va continua să aducă contribuţii importante la dezbaterile politice şi la îmbunătăţirea înţelegerii căilor pentru stabilitate şi creştere economică’, a declarat Jean-Claude Trichet.

Printre membrii G30 se numără succesorul lui Trichet la conducerea BCE, italianul Mario Draghi, omologii săi de la Banca centrală a Marii Britanii, Mervyn King, Banca centrală a Canadei, Mark Carney, Banca centrală a Chinei, Zhou Xiaochuan, precum şi economişti reputaţi cum este laureatul premiului Nobel pentru economie, Paul Krugman, şi fostul economist şef al FMI, Kenneth Rogoff.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Zodiile care domină lumea în următoarele 2 săptămâni. Au noroc triplu, motivație și putere
Capital.ro
Cine a fost în spatele lui Călin Georgescu. Legături directe cu Rusia: O structură operațională internațională, care maschează locația reală
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
Lupul care a înfiorat un sat ascuns în munți, răpus de o femeie. „Era ceva necurat cu el. Avea trăsături de om”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Cum își 'negociază' Toto Dumitrescu pedeapsa, după 6 ore de audieri. Imagini cu fiul lui Ilie Dumitrescu în custodia Poliției!
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
ANAF nu iartă pe nimeni. Fiscul cere ajutorul oamenilor ca să facă rost de bani
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor