JO 2012: Aur şi record modial pentru Van Der Burgh, la 100 m bras

Înotătorul sud-african Cameron Van Der Burgh a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 100 metri bras din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice, stabilind şi un record mondial, cu timpul de 58 de secunde şi 46 de sutimi.

29 iul. 2012, 21:26

Medalia de argint a fost obţinută de australianul Christian Sprenger, cu timpul 58.93, iar pe locul trei s-a clasat americanul Brendan Hansen – 59.49, scrie Mediafax.

Precedentul record mondial al probei, de 58 de secunde şi 58 de sutimi, fusese stabilit de australianul Brenton Rickard, în 27 iulie 2009. Rickard s-a clasat pe locul 6 la Londra.

Medalii pentru Franţa

Franţa a devenit campioană olimpică la ştafetă 4×100 m liber masculin, devansând în finală echipa SUA, din care au făcut parte şi vedetele Michael Phelps şi Ryan Lochte. Francezii Leveaux, Gilot, Lefert, Agnel au parcurs distanţa în trei minute, nouă secunde şi 93 de sutimi, reuşind să obţină medalia olimpică de aur pentru prima dată în istorie.

Americanii Adrian, Phelps, Jones şi Lochte au fost cronometraţi cu 3:10.38, iar pe locul trei s-au clasat ruşii Grechin, Lobintsev, Morozov şi Izotov (3:11.41).

Sportiva franceză Camille Muffat a câştigat medalia de aur în proba de 400 metri liber, stabilind şi un record olimpic al probei, cu timpul de patru minute, o secundă şi 45 de sutimi. Medalia de argint a fost câştigată de americanca Allison Schmidt (4:01.77), iar pe locul trei s-a clasat britanica Rebecca Adlington (4:03.01).

CITEŞTE ŞI: JO 2012: Aron Szilagyi a câştigat titlul olimpic la sabie