JO 2012: Flavius Koczi a ratat ultima şansă la medalie. Românul, al 7-lea în finala de la sărituri

Pentru lotul masculin de gimnastică al României JO 2012 s-a încheiat luni seara, o dată cu reprezentaţia la sărituri a lui Flavius Koczi. Românul a intrat primul în concurs, dar a încheiat doar pe locul 7, dintr-un total de 8 concurenţi.

06 aug. 2012, 13:36

Lotul masculin de gimnastică al României se întoarce de la Londra fără nicio medalie. Echipa a ratat calificarea în finală, iar Flavius Koczi a fost penultimul atât în finala de la sol, cât şi în cea de la sărituri. Prestaţii dezamăgitoare, mai ales dacă ţinem seama că Flavius s-a retras din concursul de la individual compus, tocmai pentru a pregăti aceste probe, în care era multiplu medaliat mondial şi european.

Flavius Koczi a avut luni o primă săritură bună, care i-a adus o notă ce îl îndreptăţea să spere la o prezenţă pe podium. Iniţial, arbitrii au punctat cu generozitate şi a doua săritură, însă ulterior au revenit asupra deciziei, considerând pe bună dreptate că românul a efectuat doar două înşurubări, în loc de trei. Astfel, Flavius a fost depunctat patru zecimi şi a încheiat concursul pe locul 7, cu media 15.633. Chiar şi fără această depunctare el tot nu ar fi prins podiumul, valoarea întrecerii fiind foarte ridicată.

Campion olimpic este sud-coreeanul Seon Hak Yang (16.533 puncte), argintul îi revine rusului Denis Abliazin (16.399), iar bronzul ucraineanului Igor Radivilov (16.316).

Desfăşurarea finalei la sărituri:

Finala la sărituri este deschisă de campionul european, românul Flavius Koczi. Românul a avut un exerciţiu de dificultate 7, însă la aterizare a făcut un pas în lateral. Nota pentru prima săritură a fost 16.100. La a doua săritură, românul a făcut un pas în spate şi a primit 15.966. Are o medie foarte bună, 16.033.

Britanicul Kristian Tomas a obţinut 16.366 pentru prima săritură. A doua săritură a britanicului este ratată la aterizare şi îl lasă probabil pe Tomas mult în urma lui Koczi. Nota pentru a doua săritură este 14.700. Media lui Tomas este 15.533.

Al treilea intrat în concurs, spaniolul Isaac Perez Botella, a fost notat cu 15.900 pentru prima săritură. Flavius Koczi rămâne pe primul loc, fiindcă ibericul a fost notat cu 15.833 pentru a doua săritură. Media sa este 15.866.

Ucraineanul Igor Radivilov a sărit foarte bine şi a luat nota 16.400 pentru prima săritură. Pentru a doua execuţie, Radivilov a fost notat cu 16.233 şi la depăşit pe Koczi, având media 16.316.

Denis Abliazin a avut şi el o primă săritură excelentă, notată cu 16.433. Koczi este acum pe locul 3, Abliazin primind nota 16.366. Cu media 16.366, Abliazin a trecut pe primul loc.

Americanul Samuel Mikulak a fost notat cu 16.100 pentru prima săritură. Mikulak a avut o doua săritură foarte bună, medalia lui Koczi e în pericol. Mikulak a primit 16.000 pentru a doua săritură şi l-a depăşit pe Flavius, având media 16.050. Între timp, notele lui Koczi au fost recalculate, media românului este acum 15.633, compatriotul nostru afându-se pe locul 5, din 6 competitori.

Chilianul Gonzalez Sepulveda a intrat al şaptelea în concurs şi cu media 16.183 a urcate pe podium, după Abliazin şi Radivilov.

Flavius Koczi încheie pe locul 7, la fel ca la sol. El a fost depăşit şi de sud-coreeanul Seon Hak-Yang. Media asiaticului este 16.533, iar Seon Hak-Yang este noul campion olimpic. Argintul l-a câştigat rusul Abliazin, iar bronzul l-a luat ucraineanul Radivilov.