JO 2012: Flavius Koczi a ratat ultima şansă la medalie. Românul, al 7-lea în finala de la sărituri

Pentru lotul masculin de gimnastică al României JO 2012 s-a încheiat luni seara, o dată cu reprezentaţia la sărituri a lui Flavius Koczi. Românul a intrat primul în concurs, dar a încheiat doar pe locul 7, dintr-un total de 8 concurenţi.
Romania TV
06 aug. 2012, 13:36
JO 2012: Flavius Koczi a ratat ultima şansă la medalie. Românul, al 7-lea în finala de la sărituri

Lotul masculin de gimnastică al României se întoarce de la Londra fără nicio medalie. Echipa a ratat calificarea în finală, iar Flavius Koczi a fost penultimul atât în finala de la sol, cât şi în cea de la sărituri. Prestaţii dezamăgitoare, mai ales dacă ţinem seama că Flavius s-a retras din concursul de la individual compus, tocmai pentru a pregăti aceste probe, în care era multiplu medaliat mondial şi european.

Flavius Koczi a avut luni o primă săritură bună, care i-a adus o notă ce îl îndreptăţea să spere la o prezenţă pe podium. Iniţial, arbitrii au punctat cu generozitate şi a doua săritură, însă ulterior au revenit asupra deciziei, considerând pe bună dreptate că românul a efectuat doar două înşurubări, în loc de trei. Astfel, Flavius a fost depunctat patru zecimi şi a încheiat concursul pe locul 7, cu media 15.633. Chiar şi fără această depunctare el tot nu ar fi prins podiumul, valoarea întrecerii fiind foarte ridicată.

Campion olimpic este sud-coreeanul Seon Hak Yang (16.533 puncte), argintul îi revine rusului Denis Abliazin (16.399), iar bronzul ucraineanului Igor Radivilov (16.316).

Desfăşurarea finalei la sărituri:

Finala la sărituri este deschisă de campionul european, românul Flavius Koczi. Românul a avut un exerciţiu de dificultate 7, însă la aterizare a făcut un pas în lateral. Nota pentru prima săritură a fost 16.100. La a doua săritură, românul a făcut un pas în spate şi a primit 15.966. Are o medie foarte bună, 16.033.

Britanicul Kristian Tomas a obţinut 16.366 pentru prima săritură. A doua săritură a britanicului este ratată la aterizare şi îl lasă probabil pe Tomas mult în urma lui Koczi. Nota pentru a doua săritură este 14.700. Media lui Tomas este 15.533.

Al treilea intrat în concurs, spaniolul Isaac Perez Botella, a fost notat cu 15.900 pentru prima săritură. Flavius Koczi rămâne pe primul loc, fiindcă ibericul a fost notat cu 15.833 pentru a doua săritură. Media sa este 15.866.

Ucraineanul Igor Radivilov a sărit foarte bine şi a luat nota 16.400 pentru prima săritură. Pentru a doua execuţie, Radivilov a fost notat cu 16.233 şi la depăşit pe Koczi, având media 16.316.

Denis Abliazin a avut şi el o primă săritură excelentă, notată cu 16.433. Koczi este acum pe locul 3, Abliazin primind nota 16.366. Cu media 16.366, Abliazin a trecut pe primul loc.

Americanul Samuel Mikulak a fost notat cu 16.100 pentru prima săritură. Mikulak a avut o doua săritură foarte bună, medalia lui Koczi e în pericol. Mikulak a primit 16.000 pentru a doua săritură şi l-a depăşit pe Flavius, având media 16.050. Între timp, notele lui Koczi au fost recalculate, media românului este acum 15.633, compatriotul nostru afându-se pe locul 5, din 6 competitori.

Chilianul Gonzalez Sepulveda a intrat al şaptelea în concurs şi cu media 16.183 a urcate pe podium, după Abliazin şi Radivilov.

Flavius Koczi încheie pe locul 7, la fel ca la sol. El a fost depăşit şi de sud-coreeanul Seon Hak-Yang. Media asiaticului este 16.533, iar Seon Hak-Yang este noul campion olimpic. Argintul l-a câştigat rusul Abliazin, iar bronzul l-a luat ucraineanul Radivilov.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce a pățit soția unui celebru fotbalist la Cupa Mondială 2026. Motivul pentru care a fost nevoită să adopte o ținută surprinzătoare
Capital.ro
Miliarde în joc: piața ambalajelor inteligente și expansiunea care nu se vede la raft
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?