JO 2012: Marius Ionescu a terminat pe locul 26 în maraton

Atletul Marius Ionescu a terminat pe locul 26, cu timpul de două ore, 16 minute şi 28 de secunde, în cursa de maraton de la Jocurile Olimpice de la Londra.

12 aug. 2012, 13:08

Proba de maraton a fost câştigată de ugandezul Stephen Kiprotich, cu timpul de două ore, opt minute şi o secundă. Aceasta este prima medalie cucerită de Uganda la JO de la Londra.

Kiprotich, în vârstă de 23 de ani, îi succede kenyanului Samuel Wanjiru, decedat în 2011.

Pe locul secund s-a clasat kenyanul Abel Kirui (2h08:27), iar medalia de bronz i-a revenit altui kenyan, Wilson Kipsang Kiprotich (2h09:37).

Marius Ionescu a fost ultimul sportiv român care a luat startul la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice.

România a terminat Jocurile Olimpice de la Londra cu nouă medalii cucerite, două de aur, cinci de argint şi două de bronz.