JO 2012. Mc Kayla Maroney: Nu meritam să câştig medalia de aur

Gimnasta americană Mc Kayla Maroney, care a pierdut titlul olimpic în proba de sărituri în faţa Sandrei Izbaşa, a declarat, duminică, după concurs, că nu merita să câştige medalia de aur, deoarece a căzut, informează AFP.

05 aug. 2012, 17:39

„Ştiu că pot sări mai bine, dar astăzi nu meritam medalia de aur deoarece am căzut la a doua săritură. Se întâmplă. Este gimnastică. Nu poţi fi mereu perfect. Uneori nu îţi iese aşa cum ţi-ai plănuit”, a spus Maroney.

Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat, duminică, medalia de aur, în finală la sărituri, a opta pentru delegaţia României, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Sandra Izbaşa a intrat ultima în finala de la sărituri, având a doua notă în calificări. Izbaşa a fost notată în finală cu 15.383 la prima săritură şi cu 15.000, la cea de-a doua, iar cu media de 15.191 a obţinut medalia de aur, care este a opta pentru România la actuala ediţie a JO.

Pe podium au mai urcat Mc Kayla Maroney (SUA, 15.083) şi Maria Paseka (Rusia, 15.050).