JO 2012: România, învinsă de SUA, la polo FOTO

Echipa naţională de polo a României a pierdut, cu scorul de 8-10, meciul disputat, marţi seară, contra reprezentativei Statelor Unite ale Americii, în grupa B de la Jocurile Olimpice de la Londra.

31 iul. 2012, 20:08

Echipa de polo a României a pierdut al doilea meci din grupa B de la Jocurile Olimpice de la Londra. „Tricolorii” au început bine meciul şi au deschis scorul după nici două minute de joc, iar apoi au rămas în avantaj până la pauza dintre a doua repriză şi cea de-a treia (5-4).

În al treilea sfert, însă, elevii lui Istvan Kovacs nu au mai găsit deloc drumul spre poarta americanilor, care au punctat de trei ori şi au preluat astfel conducerea (7-5) înaintea ultimei reprize. În ultima parte, „tricolorii” au înscris trei goluri, la fel ca americanii, care şi-au păstrat avantajul şi s-au impus cu scorul final de 10-8.

Marcatorii României în acest meci au fost Cosmin Radu (4 goluri), Andrei Iosep, Ramiro Georgescu, Kalman Kadar şi Alexandru Ghiban. SUA au punctat prin Varellas (3), Bailey (3), Wright (2), Azevedo şi Mann.

România mai are de disputat meciuri cu campioana olimpică Ungaria (2 august), cu vicecampioana europeană Muntenegru (4 august) şi cu câştigătoarea Ligii Mondiale Serbia (6 august).

În meciul de debut din grupa B, România a învins Marea Britanie, scor 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1).