JO 2020 Canotorii Cătălin Chirilă și Victor Mihalachi s-au calificat în semifinalele probei de canoe dublu 1000 m. Atleta Claudia Bobocea a ratat calificarea la 1500 m

În cea de-a 11-a zi a competiţiei de la Tokyo, canotorii Cătălin Chirilă și Victor Mihalachi s-au calificat în semifinalele probei de canoe dublu 1000 m. Atleta Claudia Bobocea nu a fost, însă, la fel de norocoasă, aceasta ratând calificarea în semifinale.

02 aug. 2021, 06:41
Canotorii Cătălin Chirilă și Victor Mihalachi

JO 2020. Canotorii Cătălin Chirilă și Victor Mihalachi au avut o cursă slabă în seriile de la kaiac-canoe 1000 de metri. După un început bun în care au devansat echipajele Germaniei și Spaniei, sportivii români nu au putut ține ritmul impus de cele două echipaje și au rămas în urmă. Primele două echipaje s-au calificat direct în semifinale, iar aceste locuri au fost ocupate de Germania și Spania. Echipajul României a încheiat pe locul 4 și merge în sferturile de finală.

Canotorii români s-au calificat în semifinalele probei de canoe dublu 1000 de metri. Echipajul român a încheiat sfertul de finală pe locul trei, fiind devansat de echipajele din Brazilia și Ucraina.

Chirilă şi Mihalachi au urcat, la un moment dat, pe locul doi, însă au încheiat pe locul trei.

JO 2020. Claudia Bobocea a ratat calificarea în semifinale

Atleta Claudia Bobocea a ratat calificarea în semifinalele probei de 1500 de metri plat. Deşi a condus jumătate de cursă, sportiva din România a încheiat pe locul 11, ratând calificarea. Olandeza Sifan Hassan a căzut în prima parte a cursei, dar şi-a revenit spectaculos pe parcurs, încheind cursa pe primul loc.

Citeste si IMAGINI ISTORICE la Olimpiada de la Tokyo. O judoka saudită şi adversara ei din Israel şi-au strâns mâna şi s-au luat în braţe la finalul meciului VIDEO