JO 2020 Larisa Iordache s-a accidentat şi va concura doar la bârnă

Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, miercuri, că la Jocurile Olimpice Larisa Iordache va concura doar la bârnă. Gimnasta s-a accidentat şi a renunţat, astfel, la celelalte aparate.
Filip Stan
21 iul. 2021, 17:41
JO 2020 Larisa Iordache s-a accidentat şi va concura doar la bârnă

JO 2020 Larisa Iordache s-a accidentat şi va concura doar la bârnă. Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, miercuri, că la Jocurile Olimpice Larisa Iordache va concura doar la bârnă.

JO 2020 Larisa Iordache s-a accidentat şi va concura doar la bârnă

„Mă doare foarte rău glezna. Durerile sunt foarte greu de suportat. Am avut antrenament şi în sala de competiţii, iar bârna pe care vom concura îmi place foarte mult. Sper ca în calificări să am o zi bună, să fiu liniştită când mă voi prezenta în faţa arbitrelor”, a declarat Larisa Iordache. În schimb, Maria Holbură va concura la toate cele 4 aparate. Larisa Iordache şi Maria Holbură vor avea antrenamentul pe podium, joi, în intervalul orar alocat celei de-a III-a subdiviziuni. Ca şi în calificări, ele vor începe acomodarea la bârnă.

Singurul reprezentant al României în concursul olimpic masculin la gimnastică, Marian Drăgulescu, a intrat pentru prima oară în sala Ariake Gymnasium Centre, la antrenamentul pe podium, alături de ceilalţi gimnaşti care vor concura sâmbătă în prima subdiviziune de calificări. „Am două sărituri încă foarte valoroase în acest moment. Mai am de muncit încă două zile pentru a pune la punct ultimele detalii”, a declarat Marian Drăgulescu.

Programul competiţiei de gimnastică de la JO

24 iulie, ora 10:00 (4:00, ora României)- concursul de calificări masculin, Marian Drăgulescu va concura în a IV-a rotaţie, din prima subdiviziune
25 iulie, ora 15:10 (9:10, ora României, concursul de calificări feminin, Larisa Iordache şi Maria Holbură vor concura în cea de a III-a subdiviziune)
26 iulie, ora 19:00 ( 13:00, ora României)- finala pe echipe în concursul masculin;
27 iulie, ora 19:45 ( 13:45, ora României)- finala pe echipe în concursul feminine;
28 iulie, ora 19:15 ( 13:15, ora României)- concursul individual compus masculin
29 iulie, ora 19:50 ( 13:50, ora României)- concursul individual compus feminine
1 august, ora 17:00 (10:00, ora României), finalele pe aparate la sol şi cal cu mânere, masculine, sărituri şi paralele, la feminin.
2 august, ora 17:00, finalele la inele şi sărituri (18:54), la masculin, şi la sol (18:00), la feminin;
3 august, ora 17:00, finalele la paralele şi bară, masculine, şi la bârnă (17:48), la feminin.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum s-a afișat iubita lui Jude Bellingham. Ipostaza cu care i-a înnebunit pe fani
Capital.ro
Schimbări pentru asociația de proprietari. Reguli noi pentru grădinile de bloc. Se obține acordul a minimum 50% + 1 dintre proprietari
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj