JO 2020: România – Noua Zeelandă, meci decisiv. PROGRAM români miercuri, 28 iulie

Ziua de miercuri, 28 iulie, este una importantă pentru România la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu primele finale la canotaj, dar şi alte curse de calificare în finale.

27 iul. 2021, 22:44
JO 2020: România – Noua Zeelandă, meci decisiv. PROGRAM români miercuri, 28 iulie

JO 2020: Naționala de fotbal susţine un meci decisiv cu Noua Zeelandă pentru calificarea în sferturi, fiind obligată să câştige.  Claudia Nechita va boxa pentru medalie în sferturile de finală cu japoneza Sena Irie. Mădălina Amăistroaie va evolua în fazele eliminatorii la tir cu arcul.

JO 2020 | Programul sportivilor români în întrecerile de miercuri 28 iulie (ora României):

BOX

11:15 (Kokugikan Arena) cat. 54-57 kg feminin – sferturi de finală: Maria Claudia Nechita – Sena Irie (Japonia)

CANOTAJ

02:20 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle masculin – Finala B: Ioan Prundeanu, Marian Enache
02:30 (Sea Forest Waterway) patru rame feminin – Finala B: Mădălina Hegheş, Elena Logofătu, Cristina Popescu, Roxana Anghel
03:18 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle feminin – Finala A: Ancuţa Bodnar, Simona Radiş
04:10 (Sea Forest Waterway) patru rame masculin – Finala A: Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari

Imagini spectaculoase cu David Popovici și Robert Glință din finala JO 2020. Mesajul de felicitare primit de la Comitetul Olimpic

05:50 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle feminin – categorie uşoară – semifinala 2: Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă
06:00 (Sea Forest Waterway) dublu rame masculin – semifinala 1: Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă
06:30 (Sea Forest Waterway) dublu rame feminin – semifinale 2: Adriana Ailincăi, Iuliana Buhuş
06:40 (Sea Forest Waterway) opt plus unu feminin – recalificări: Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea
06:50 (Sea Forest Waterway) opt plus unu masculin – recalificări: Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Bejan, Vlad Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni, Ciprian Huc, Adrian Munteanu

FOTBAL

11:30 (Sapporo Dome) Grupa B: România – Noua Zeelandă

ÎNOT

04:30 (Tokyo Aquatics Centre) 100 m liber mascluni – semifinale: David Popovici

13:07 (Tokyo Aquatics Centre) 100 m liber feminin – seria a 3-a: Bianca Andreea Costea
13:19 (Tokyo Aquatics Centre) 200 m spate masculin – seria 1: Robert Glinţă

JO 2020. David Popovici, noua senzație a natației, a obținut rezultate demne de laudă. A fost la un pas de a obține medalia de bronz
TIR CU ARCUL

10:39 (Yumenoshima Final Field) individual feminin – primul tur: Mădălina Amăistroaie – Xiaoqing Long (China)
11:05 (Yumenoshima Final Field) individual feminin – turul al doilea: Mădălina Amăistroaie (dacă se califică)

Nu mai puţin de 23 de finale figurează în programul zilei de miercuri 28 iulie la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Se vor decerna primele titluri olimpice din istorie la baschet 3×3, este programat contratimpul la ciclism, vor fi primele finale la canotaj, se vor acorda medaliile la rugby în VII, dar vor fi finale la gimnastică artistică, sărituri în apă, scrimă, judo, înot şi haltere.

Programul finalelor de miercuri 28 iulie (ora României):

BASCHET 3X3
14:45 (Aomi Urban Sports Park) feminin – meciul pentru bronz
15:15 (Aomi Urban Sports Park) masculin – meciul pentru bronz
15:55 (Aomi Urban Sports Park) feminin – meciul pentru aur
16:25 (Aomi Urban Sports Park) masculin – meciul pentru aur

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ
13:15 (Ariake Gymnastics Centre) finala masculină la individual compus

CICLISM PE ŞOSEA
05:30 (Fuji International Speedway) contratimp feminin
08:00 (Fuji International Speedway) contratimp masculin

SĂRITURI ÎN APĂ
09:00 (Tokyo Aquatics Centre) sărituri sincron masculin – trambulina de 3 metri

ECHITAŢIE
11:30 (Equestrian Park) dresaj – competiţia individuală

SCRIMĂ
12:30 (Makuhari Messe B) sabie masculin pe echipe – meciul pentru bronz
13:30 (Makuhari Messe B) sabie masculin pe echipe – meciul pentru aur

JUDO (sesiunea 10, 11:00-13:50)
(Nippon Budokan) categoria 70 kg feminin – meciul pentru bronz A
(Nippon Budokan) categoria 70 kg feminin – meciul pentru bronz B
(Nippon Budokan) categoria 70 kg feminin – meciul pentru aur
(Nippon Budokan) categoria 90 kg masculin – meciul pentru bronz A
(Nippon Budokan) categoria 90 kg masculin – meciul pentru bronz B
(Nippon Budokan) categoria 90 kg masculin – meciul pentru aur

CANOTAJ
03:18 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle feminin
03:30 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle masculin
03:50 (Sea Forest Waterway) patru rame feminin
04:10 (Sea Forest Waterway) patru rame masculin
04:30 (Sea Forest Waterway) patru vâsle masculin
04:50 (Sea Forest Waterway) patru vâsle feminin

ÎNOT
04:41 (Tokyo Aquatics Centre) 200 m liber feminin
04:49 (Tokyo Aquatics Centre) 200 m fluture masculin
05:45 (Tokyo Aquatics Centre) 200 m mixt feminin
05:54 (Tokyo Aquatics Centre) 1.500 m liber feminin
06:26 (Tokyo Aquatics Centre) ştafetă 4×200 m liber masculin

HALTERE
13:50 (Tokyo International Forum) categoria 73 kg masculin – Grupa A

RUGBY ÎN VII
11:30 (Tokyo Stadium) masculin – meciul pentru bronz
12:00 (Tokyo Stadium) masculin – meciul pentru aur


loading...