JO 2021: Naţionala României Under 21, în urna a patra valorică

Conform criteriilor FIFA, această distribuire s-a făcut conform punctelor obţinute la ultimele cinci turnee olimpice de fotbal
Filip Stan
16 apr. 2021, 15:17
JO 2021: Naţionala României Under 21, în urna a patra valorică

JO 2021. România va face parte din a patra urnă valorică, alături de Franţa, Australia şi Arabia Saudită, la tragerea la sorţi a grupelor turneului olimpic masculin de fotbal, care va avea loc miercuri la Zurich, transmite EFE.

Din prima urnă valorică fac parte Brazilia, campioana olimpică en titre, Argentina, campioana olimpică din 2004 şi 2008, echipa gazdă Japonia şi Coreea de Sud, prezentă la toate ediţiile turneului olimpic de fotbal şi cu clasări meritorii.

În urma a doua au fost repartizate Germania, Mexicul, Spania şi Hondurasul, în timp ce urna a treia este compusă din Africa de Sud, Noua Zeelandă, Cote d’Ivoire şi Egipt.

Conform criteriilor FIFA, această distribuire s-a făcut conform punctelor obţinute la ultimele cinci turnee olimpice de fotbal (trei puncte pentru victorie, un punct pentru remiză şi zero pentru înfrângere) şi s-au luat în considerare (cu cinci puncte) selecţionatele care au câştigat turneul de calificare din confederaţiile lor.

Tragerea la sorţi se va începe cu prima urnă şi va continua până la a patra, ultima. Japonia, ca echipă gazdă, va primi poziţia A1 şi se va aplica principiul general care împiedică repartizarea a două selecţionate din aceeaşi confederaţie în aceeaşi grupă.

Supercupa României. CFR Cluj s-a impus în faţa FCSB după loviturile de departajare
JO 2021. La turneul feminin olimpic, din prima urnă fac parte SUA, Olanda şi Japonia, în urna a doua se află Suedia, Marea Britanie şi Brazilia, iar în urma a trei sunt repartizate Canada, Australia şi China. În ultima urnă se află Noua Zeelandă, Chile şi Zambia. În acest caz, împărţirea echipelor în urne valorice s-a făcut după clasamentul feminin FIFA publicat în această vineri, iar procesul de tragere la sorţi va fi similar cu cel de la băieţi.

Stadionul Olimpic din Tokyo va găzdui finala turneului feminin pe 6 august, pe lângă ceremoniile de deschidere şi închidere ale Jocurilor. Pe Tokyo Stadium se va juca meciul de deschidere al turneului masculin, iar finala se va disputa pe 7 august la Yokohama. Sapporo, Miyagi, Kashima, Saitama sunt celelalte oraşe gazde ale turneului olimpic.

Festivitatea tragerii la sorţi va fi condusă de jurnalista şi prezentatoarea britanică Samantha Johnson.

Mirel Rădoi a anunţat lotul lărgit extins al selecţionatei României pentru JO de la Tokyo. Surprizele selecţionerului

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Marian Mexicanu, declarații tulburătoare despre înmormânarea lui. Fanii sunt îngrijorați: ”Vreau să mor elegant”
Fanatik.ro
Cum arăta, de fapt, lumea când Anglia era campioană mondială. Americanii luptau în Vietnam, abia apărea Star Trek, iar România interzicea avorturile ca să ajungă la 30.000.000 de oameni
Capital.ro
Bani după deces. Casa de Pensii poate acorda 50%, 75% sau 100%. Cine are dreptul asupra pensiei
Playtech.ro
Facultățile din România unde poți fi admis fără examen. La ce universități contează media de la Bacalaureat
Adevarul
Castelul cu 365 de ferestre din Transilvania se redeschide pentru public: cum arată după 3 ani de restaurare
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Horoscop 16 iulie. Ziua în care universul îți schimbă direcția. Zodiile care primesc noi șanse
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?