Un partid de extremă-dreapta refuză să plătească o amendă-record dată de Curtea de Conturi

Principalul partid de opoziţie din Ungaria, Jobbik, de extremă-dreaptă, a anunţat marţi că refuză să plătească o amendă record impusă de Curtea de Conturi (ASZ) cu câteva luni înainte de alegerile parlamentare, o măsură pe care a denunţat-o ca fiind "politică".
Iulian Tudor
10 ian. 2018, 10:09
Un partid de extremă-dreapta refuză să plătească o amendă-record dată de Curtea de Conturi

Alte patru partide de opoziţie – MZSR (socialist), LMP (ecologist), Együtt şi DK (liberal) -, condamnate să plătească sume mai mici, au anunţat, de asemenea, că refuză să achite amenzile respective.

Jobbik a primit la începutul lunii decembrie o amendă de 2,1 milioane de euro din cauza unor finanţări, declarate „ilegale”, pentru o campanie de afişaj vizându-l pe premierul naţionalist Viktor Orban.

Între timp, această sumă a fost redusă la jumătate, dar „nu vom plăti de bunăvoie amenda”, a scris marţi seară pe pagina sa de Facebook Gabor Vona, preşedintele formaţiunii de extremă dreaptă.

„În spatele deciziei Curţii de Conturi se află inevitabil Fidesz”, partidul condus de Viktor Orban, exceptat de la orice sancţiune, a subliniat Gabor Vona.

Anterior, Jobbik a denunţat „un atac politic îndreptat nu numai împotriva Jobbik, ci împotriva întregii democraţii ungare”, potrivit Agerpres.

Criticat frecvent pentru deriva autoritară şi subordonarea principalelor instituţii şi media din ţară, Viktor Orban doreşte să obţină cel de-al treilea mandat în fruntea guvernului ungar.

Jobbik, care încearcă să-şi „spele” imaginea după ani de discursuri radicale, se prezintă drept principala forţă de opoziţie împotriva Fidesz la alegerile parlamentare prevăzute în aprilie, dar fără a fi în măsură să ameninţe acest partid, potrivit sondajelor.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Nepotul lui Silvio Berlusconi, un star în ascensiune! Prima mare reușită în carieră pentru puștiul de 15 ani
Capital.ro
S-a stins o mare voce a României. Lumea muzicii e în doliu: O voce sensibilă, puternică și un muzician desăvârșit
Playtech.ro
Explozie de cazuri de gripă în România. Un nou virus gripal se răspândește rapid, peste 3.000 de îmbolnăviri într-o săptămână
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Bacterii ascunse în paturile noastre. Cum menținem curățenia lenjeriei de pat
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online