Jodie Foster va fi premiată pentru întreaga carieră, la gala Globul de Aur 2013

Actriţa americană Jodie Foster, câştigătoare a două premii Oscar, va primi în luna ianuarie un Glob de Aur onorific, un trofeu care recompensează o carieră de 40 de ani la Hollywood, în calitate de actriţă, regizoare şi producător de film, au anunţat joi organizatorii galei, citaţi de Reuters.
Romania TV
02 nov. 2012, 08:45
Jodie Foster va fi premiată pentru întreaga carieră, la gala Globul de Aur 2013

Reprezentanţii Hollywood Foreign Press Association (HFPA), asociaţia care organizează gala anuală a Globurilor de Aur, au spus că prin acest premiu Jodie Foster se alătură altor nume mari din industria americană de divertisment care au primit premiul Cecil B. DeMille la ediţiile precedente, precum Lucille Ball, Barbra Streisand, Al Pacino, Morgan Freeman şi Judy Garland.

Jodie Foster va primi acest premiu pentru întreaga carieră la gala de decernare a Globurilor de Aur, ce va avea loc pe 13 ianuarie la Los Angeles, unde vor fi recompensate cele mai bune filme şi cele bune performanţe actoriceşti de pe micul şi marele ecran din 2012.

„Jodie este o femeie a cărei personalitate are multe faţete, care a obţinut succese incomensurabile şi care va continua să aibă succes în cariera ei”, a declarat preşedintele HFPA Aida Takla-O’Reilly.

„Ambiţia, exuberanţa şi farmecul ei au deschis drumul şi altor artişti ca ea în această industrie. E cu adevărat unică”, a adăugat Aida Takla-O’Reilly.

Jodie Foster, în vârstă de 49 de ani, şi-a început cariera filmând reclame la vârsta de trei ani şi a devenit celebră pe plan internaţional cu rolul adolescentei fără adăpost din filmul „Taxi Driver” din 1976.

De atunci a jucat în peste 40 de filme şi a câştigat două premii Oscar, pentru cea mai bună actriţă cu rolul victimei unui viol din „Acuzata/ The Acused” şi cu cel al unei agente FBI din thrillerul din 1991 „Tăcerea mieilor/ The Silence of The Lambs”.

Jodie Foster a trecut însă şi în spatele camerei de filmat şi a regizat filmul „Little Man Tate” şi a devenit apoi producător de film şi de televiziune, prin intermediul companiei sale de producţie Egg Pictures.

Jodie Foster se numără printre cel mai bine plătite actriţe de la Hollywood. Câştigătoare a două premii Oscar, pentru rolurile din „Acuzata” (1988) şi „Tăcerea mieilor” (1991), ea a primit suma de 16 milioane de dolari pentru rolul din filmul „Curaj nebănuit” (2007). Foster a mai regizat „Castorul/ The Beaver” (2011), cu Mel Gibson, „Vacanţă cu familia/ Home for the Holidays” (1995) şi „Micul Tate/ Little Man Tate” (1991). Actriţa va putea fi văzută din nou pe marile ecrane, în curând, în filmul „Elysium”, de Neill Blomkamp, alături de Matt Damon. Filmul „Elysium” va fi lansat pe 1 martie 2013.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Medicii care fug din spitalele de stat la privat, urmăriți electronic. După scandalul programului scurtat, apar sancțiuni și amenzi uriașe
Capital.ro
Elena Udrea, în culmea fericirii. Trăiește cele mai frumoase momente alături de Adrian Alexandrov și Eva: Încă un moment de bucurie
Playtech.ro
Oraşele europene care reduc viteza la 30 de km/h în localitate. Ce înseamnă asta pentru trafic şi timpul şoferilor
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei, dezlănțuit: ”Felicitări, CSU Craiova, pentru primul titlu din istoria de 13 ani! Balaci și Oblemenco nu au jucat nicio secundă la acest club”
MediaFlux
Propunere în Parlament: TVA 11% pentru românii sub 35 de ani. Ce vor putea cumpăra mai ieftin
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi