Judecata asupra cererii de întrerupere a executării pedepsei a lui Omar Hayssam, amânată

Tribunalul Dâmboviţa a amânat, marţi, pentru data de 15 mai, judecata în dosarul privind cererea de întrerupere a executării pedepsei din motive medicale a lui Omar Hayssam, sirianul cerând, prin apărător, o nouă expertiză medico-legală.
Iulian Tudor
17 apr. 2018, 12:47
Judecata asupra cererii de întrerupere a executării pedepsei a lui Omar Hayssam, amânată

Astfel, avocatul sirianului a formulat o cerere prin care solicită efectuarea unei noi expertize medico-legale de către INML Mina Minovici, la care petentul să aibă posibilitatea de a beneficia de serviciile şi cunoştinţele unui expert parte, iar procurorul de şedinţă a cerut avizarea raportului de expertiză nr. A5/12445/2017 de către Comisia superioară medico-legală din cadrul INML Mina Minovici.

Având nevoie de timp în vederea deliberării asupra acestor cereri, instanţa a amânat pronunţarea la data de 24 aprilie.

Potrivit portalului instanţelor de judecată, dosarul în cauză a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Dâmboviţa la data de 10 noiembrie 2017, în cauză fiind dispusă, chiar de la primul termen, efectuarea unei expertize medico-legale.

Senatorul Traian Băsescu, preşedinte PMP, a declarat, în data de 12 martie, că a fost contactat telefonic şi a avut o întâlnire cu soţia lui Omar Hayssam, în cadrul căreia aceasta i-a relatat că fostul afacerist, aflat în închisoare, se află într-o stare gravă de sănătate şi este pe moarte.

„Apropo, că aţi adus vorba de Omar Hayssam. Eu am fost sunat de soţia dânsului. (…) Şi am primit-o, acum o lună. Mi-a spus că e extraordinar de bolnav şi probabil o să moară în închisoare. Sigur că, nu pot spune, am pe conştiinţă faptul că l-am adus (în România pentru a fi judecat – n.r.), că mi-am făcut datoria, dar nici n-aş vrea să moară cum au mai murit alţii în puşcărie. Dacă e în fază terminală, lasă-l Dumnezeului în arest într-un spital, lasă-l să fie tratat….dacă soţia lui mi-a spus adevărul, ştii. Adică, şi aici avem o problemă, cu penitenciarele, îi ţin până mor, ca pe amărâtul ăla de la Astra, Adamescu”, a declarat Traian Băsescu la TVR.

Omar Hayssam a fost condamnat de instanţele din România în mai multe dosare: 20 de ani de închisoare pentru răpirea jurnaliştilor români în Irak, 16 ani de închisoare în dosarul „Volvo Truck”, trei ani de închisoare în dosarul „Foresta Nehoiu”, doi ani de închisoare pentru trecerea frauduloasă a frontierei.

Totodată, Hayssam a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Bucureşti la 24 de ani şi patru luni închisoare în dosarul „Manhattan”, în care a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT pentru săvârşirea unor infracţiuni economice.

În 2006 a fugit din România, fiind adus înapoi în ţară în anul 2013, pentru a-şi ispăşi pedeapsa cu închisoarea.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
„E cu mine mereu!” Mihai Stoica, detalii despre cel mai important om din viața lui. „Nu mi-a zis niciodată bravo!” Exclusiv
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Pensie anticipată pentru femei. Trebuie depuse certificatele de naștere ale copiilor? Răspunsul Casei de Pensii
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Ea este doctorița moartă în accidentul din Târgu Jiu! Traversa strada atunci când a fost lovită de o mașină
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Primul lucru pe care trebuie să îl faci după ce coci ardeii kapia. Trucul care îi face ușor de decojit
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat