Judecătoria Sector 1: Un credit acordat exclusiv online nu poate fi executat silit

În urma unui proces de contestare a executării silite, Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti a admis cererea de anulare a contractului, principalul motiv al măsurii fiind acela că împrumutul a fost acordat exclusiv online, deci nu poate produce efecte juridice.
Iulian Tudor
13 oct. 2016, 17:14
Judecătoria Sector 1: Un credit acordat exclusiv online nu poate fi executat silit

„Creditul a fost acordat strict online, fără alte formalităţi cum ar fi semnătura electronică, astfel că instanţa a catalogat această procedură ca fiind insuficientă pentru a i se acorda contractului puterea de titlu executoriu. A fost o speţă simplă şi le recomand tuturor celor care au credite obţinute online în situaţia de a fi executate silit să urmărească acest exemplu”, a declarat avocatul Adrian Călin Cuculis, care l-a asistat pe contestator în cadrul procesului, potrivit Mediafax.

„Împrejurarea că întreaga procedură de semnare a contractului de credit se desfăşoară pe site-ul creditorului nu este de natură ca fiind asumată de debitor şi nu poate produce efecte juridice”, a argumentat avocatul.

El consideră că acesta „„poate fi considerat ca precedent juridic pentru speţele de acelaşi fel care ar urma să se judece de acum încolo”.

Creditul online în cauză a fost acordat de societatea Purple Financial Services IFN SA, care dezvoltă aplicaţia allegrocredit.ro.

Microcreditarea online este segmentul care a crescut cel mai mult pe piaţa împrumuturilor, în condiţiile înăspririi standardelor de creditare clasică, chiar dacă în acest sector dobânzile sunt de câteva ori mai mari decât mediile practicate de bănci.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
De câte ori s-a băgat Mihai Rotaru peste antrenorul Craiovei: “De 3 ori în 13 ani!” Patronul Universității a dezvăluit ce discuții a avut cu tehnicienii
Capital.ro
Lege la bloc în toată România. Proprietarii de apartamente, obligați la plată. Vecinii pot obține despăgubiri zeci de mii de lei
Playtech.ro
Cât câştigă o menajeră în Bucureşti. Salariul poate depăşi 10.000 de lei în anumite condiţii, în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
DIGI, anunț pentru toți clienții din România! Decizia a venit după șapte ani. Intră în vigoare de miercuri, 27 mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi