Judecătorii propuşi pentru CEDO, aprobaţi de Guvern

Guvernul a aprobat, în şedinţa de miercuri, lista care cuprinde cei trei candidaţi pentru funcţia de judecător al Curţii Europene a Drepturilor Omului, a informat biroul de presă al Executivului.
Romania TV
19 iun. 2013, 15:10
Judecătorii propuşi pentru CEDO, aprobaţi de Guvern

„Guvernul a aprobat acest Memorandum care conţine propunerile României pentru funcţia de Judecător al CEDO. Aceste propuneri, în ordine alfabetică, sunt: Bianca Andrada Guţan, Iulia Antonella Motoc şi Florin Streteanu. Propunerea de rezervă este Tudor Panţîru”, a informat Guvernul.

Ministerul Justiţiei (MJ) a anunţat pe 14 iunie că Bianca Guţan, Iulia Motoc şi Florin Streteanu se află pe lista de propuneri pentru funcţia de judecător la CEDO, iar pe lista de rezervă a fost selecţionat Tudor Panţîru.

Judecătorul român la CEDO va fi ales de către Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei, dintre cei trei candidaţi propuşi de Guvernul României.

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Transferurile pe care Rapid nu trebuie să le facă. Ei sunt jucătorii care n-au ce căuta în Giulești
Capital.ro
Taxa care se elimină pentru milioane de persoane. Cine nu va mai fi obligat să plătească din iulie 2026
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Pariu pe sfârșitul lui Putin. Cea mai mare piață de predicții mizează pe căderea președintelui Rusiei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?