Judeţul Arad va exporta apă potabilă în Ungaria. Va fi construită o conductă cu 10 milioane de euro

Judeţul Arad va exporta apă potabilă în Ungaria, iar în acest sens va fi construită, începând cu luna iulie, o conductă de 33 de kilometri între Arad şi Bekes, în baza unui parteneriat semnat încă din 2011. Investiţia, care se ridică la zece milioane de euro, va fi suportată de partea ungară.
Iulian Tudor
24 iun. 2015, 13:53
Judeţul Arad va exporta apă potabilă în Ungaria. Va fi construită o conductă cu 10 milioane de euro

Reprezentanţii Companiei de Apă Arad au declarat, miercuri, că au fost obţinute toate autorizaţiile şi avizele necesare pentru proiectul privind construirea unei conducte prin care să se vândă apă potabilă unor regiuni din Ungaria, iar lucrările efective vor începe în jurul datei de 1 iulie.

Purtătorul de cuvânt al companiei arădene, Oana Hantig, a precizat că va fi construită o conductă cu o lungime de 33 de kilometri, investiţia fiind de aproximativ zece milioane de euro, fonduri alocate de partea ungară.

Citeşte şi Ungaria face legea în UE. Budapesta a SUSPENDAT unilateral primirile de imigranţi. CE reacţionează

Proiectul a fost anunţat de conducerea Consiliului Judeţean Arad, care controlează Compania de Apă, încă din 2011, iar construirea efectivă a conductei trebuia să înceapă în 2012. Autorităţile spun însă că anumite studii necesare au durat mai mult de cât se estimase.

În 2011, autorităţile din Arad şi Bekes (Ungaria) semnaseră actele de constituire a unei societăţi mixte prin intermediul căreia judeţul Arad va exporta apa potabilă.

Citeşte şi Oamenii de ştiinţă au descoperit cum să colecteze apa potabilă de pe Lună

Autorităţile din cele două judeţe spun că beneficiarii parteneriatului vor fi peste 350.000 de oameni din 60 de localităţi ale judeţului Bekes, unde apa nu respectă normele europene, fiind contaminată cu arseniu.

Judeţul Arad foloseşte în acest moment 30 la sută din disponibilul de apă potabilă, urmând ca 30 la sută să fie furnizată în Ungaria, iar judeţului Arad să-i rămână o rezervă de 40 la sută, conform normelor de siguranţă impuse de standardele UE.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine a fost primul fotbalist român care a jucat pentru AS Roma. ”A fost extrădat” din România cu o lună înainte să vină comuniștii la putere
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Ce faci la trecerea de pietoni dacă a pășit cineva pe zebră pe sensul opus de mers. Detaliile tehnice din Codul Rutier 2026
Adevarul
Top 10 cele mai căutate mărci auto în 2025: Românii mizează pe mașini second-hand și întreținere ieftină
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce au ajuns să mănânce fotbaliștii români: 'Îți plutește în stomac!'
MediaFlux
Viktor Orban s-a înțeles cu Trump, Putin și Erdogan. Lovitură în plex pentru Europa
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil