Judeţul cu cei mai puţini infectaţi. Nu a mai înregistrat niciun caz nou de o săptămână

Cel mai mic număr de cazuri de coronavirus din România se înregistrează în judeţul Satu Mare. De aproape o săptămână, aici nu s-a mai raportat nicio infectare. Cu toate acestea, autorităţile ţin garda sus. 
Romania TV
16 iul. 2020, 13:21
Judeţul cu cei mai puţini infectaţi. Nu a mai înregistrat niciun caz nou de o săptămână

De la începutul epidemiei, în Satu Mare s-au înregistrat doar 82 de cazuri de COVID-19, iar opt oameni au murit.

Ovidiu Oanță este directorul comercial al unei pizerii din oraş şi spune că atât el, cât şi clienţii restaurantului unde lucrează sunt foarte responsabili şi respectă regulile impuse de autorităţi. 

Drumurile sunt pustii. Toată lumea stă acasă şi conştientizează faptul că e foarte important să stea acasă ca să evite contaminarea. (…) La noi, toate normele de igienă se respectă şi ăsta este un punct forte.(…) Toţi angajaţii poartă măşti şi mănuşi şi dezinfectăm toate obiectele cu care intrăm în contact de câte ori este nevoie. Şi ăsta e un lucru care dovedeşte că Satu Mare are cel mai mic număr de cazuri de COVID”, spune Ovidiu Oanța, conform Mediafax.

Citeşte şi Judeţul care va avea de gestionat un număr de cazuri de COVID-19 în creştere. Tătaru: „Va exista şi o preluare a responsabilităţii”

Prefectul judeţului, Radu Bud, spune că, deşi localnicii dau dovadă de responsabilitate şi respectă, în foarte mare măsură, restricţiile şi măsurile de prevenire, statisticile nu-l liniştesc.

E o statistică bună, dar noi o privim cu multă rezervă. (…) De câte ori apare câte un caz nou, pozitiv, în minutele următoare se declanşează deja ancheta epidemiologică, astfel încât să putem afla în cel mai scurt timp care este sursa şi care sunt contacţii direcţi”, declară prefectul.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
„E gata! Definitiv!” Cale liberă pentru construirea stadionului de 100 de milioane de euro din orașul istoric al României: care e capacitatea arenei?
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cum pot lua bucureştenii ajutorul de 200 de lei pentru carburant. Condiţii pentru a primi banii de la primărie
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Ajutor financiar de 600 de lei pentru achiziția de carburant de la 1 aprilie!
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj