Juncker avertizează că Europa va pierde anual 3 miliarde de euro. Este vizată şi România

Introducerea de controale în interiorul zonei de liberă circulație europene va provoca pierderi economice anuale de 3 miliarde de euro, a declarat miercuri președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, în Parlamentul European, într-o intervenție în care a încercat să transmită un mesaj puternic că măsurile impulsive de stopare a valului de migrație vor afecta economia Europei.
Alina Costache
20 ian. 2016, 13:10
Juncker avertizează că Europa va pierde anual 3 miliarde de euro. Este vizată şi România

În condițiile în care 1,7 milioane de lucrători traversează frontierele interne europene în fiecare zi, iar anual se înregistrează 57 de milioane de deplasări transfrontaliere, orice oră de așteptare la granițe va avea un cost, a atras atenția șeful CE, citat de Reuters.

‘Una după alta închidem frontierele și, odată ce vor fi închise, vom constata că va exista un cost economic uriaș’, a subliniat el.

‘Dacă vom închide granițele, dacă piața internă începe să sufere (…), atunci într-o zi ne vom întreba dacă avem cu adevărat sau nu nevoie de o monedă comună dacă nu mai există piață unică, nici libertate de mișcare a lucrătorilor’, a avertizat Juncker.

Chiar dacă 3 miliarde de euro reprezintă o sumă relativ modestă din totalul schimburilor comerciale anuale între cele 28 de state membre, cifrate la circa 2.800 miliarde de euro, Juncker și cancelarul german Angela Merkel au făcut amândoi legătura între viitorul monedei euro și închiderea granițelor în ultimele săptămâni.

Adoptând o tactică aparent șocantă de a combate reacțiile puternic naționaliste față de migrație, Juncker a avertizat săptămâna trecută, în prima sa conferință de presă din 2016, că pentru cetățeni va fi mai dificil să-și găsească locuri de muncă, iar euro ‘nu are rost’ într-o Europă în care oamenii nu pot călători liber.

La rândul său, cancelarul german a calificat Europa ca ‘vulnerabilă’, Angela Merkel afirmând că soarta monedei euro este ‘direct legată’ de rezolvarea crizei migrației.

În Parlamentul European, Juncker a citat datele Comisiei Europene care estimează la 3 miliarde de euro costul anual al închiderii frontierelor, menționând și că, potrivit unor estimări independente, închiderea podului între Danemarca și Suedia ar putea provoca pierderi economice de 300 milioane de euro anual.

Începând de anul trecut, Comisia Europeană lucrează la o serie de reforme, ce vor fi prezentate în luna martie, cu privire la împărțirea mai echilibrată a responsabilității de preluare a solicitanților de azil.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi