Juncker nu consideră că Spania încalcă statul de drept prin măsurile luate împotriva separatiştilor catalani

Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a respins luni ideea că Spania ar încălca statul de drept prin măsurile luate împotriva liderilor separatiști catalani și și-a reafirmat încrederea în justiția spaniolă și în cea belgiană.
Filip Stan
06 nov. 2017, 19:46
Juncker nu consideră că Spania încalcă statul de drept prin măsurile luate împotriva separatiştilor catalani

Juncker respinge ideea că Spania ar încălca statul de drept prin măsurile luate împotriva separatiștilor catalani. ‘Nu văd ca statul de drept să fie încălcat de către autoritățile spaniole. Cred mai degrabă că încalcă legea aceia care nu respectă ordinea constituțională spaniolă’, a spus Juncker la prezentarea unui raport al Comisiei Europene.

El s-a referit astfel la foștii membri ai guvernului catalan care, după ce parlamentul Cataloniei a votat o declarație de independență, au fost arestați preventiv de justiția spaniolă ori a fost întocmit un mandat de arestare pe numele lor și remis autorităților din Belgia, țară unde fostul premier catalan Carles Puigdemont împreună cu patru dintre foștii săi miniștri au venit pentru a nu fi arestați de o justiție pe care Puigdemont o consideră ‘politizată’.

Întrebat de criticile cu privire la independența sistemului judiciar din Spania, președintele executivului comunitar a insistat că el are încredere în autoritățile judiciare, ‘atât spaniole cât și belgiene’, cele din urmă fiind nevoite să ia o decizie cu privire la extrădarea către Spania a lui Puigdemont și a celor patru foști miniștri, care s-au predat autorităților belgiene și au fost apoi eliberați condiționat, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Liderul catalan destituit, Carles Puigdemont, si cei patru foşti miniştri, eliberaţi condiţionat UPDATE

Cât despre ‘tăcerea’ instituțiilor europene față de situația din Catalonia, Juncker a admis că acestea nu au ‘răspuns tuturor așteptărilor’, dar a ținut să adauge că UE ‘are ca fundament statul de drept, care trebuie respectat’.

‘Europa și-a exprimat convingerile, care se bazează pe tratate. Ceea ce se întâmplă în Catalonia, regiune spaniolă față de care am toată simpatia, nu privește Europa, întrucât soluțiile derivă din ordinea constituțională și juridică internă a Spaniei’, a reafirmat Juncker, consecvent declarațiilor date până în prezent de el și de instituțiile comunitare, în care criza provocată de emiterea declarației de independență a Cataloniei a fost calificată drept o problemă internă a Spaniei.

Jean-Claude Juncker a refuzat de asemenea să comenteze despre posibila extrădare din Belgia către Spania a lui Puigdemont și celor patru miniștri, inculpați de justiția spaniolă pentru mai multe delicte, printre care deturnare de fonduri, rebeliune și răzvrătire, șeful Comisiei Europene afirmând că ‘problemele belgiene nu sunt re

DailyBusiness
Toleranță ZERO pentru absențele nemotivate ale medicilor din spitalele publice
Spynews
După valul de caniculă, a fost emis cod galben de inundații în România. Ce zone sunt vizate
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum să folosești aerul condiționat la mașină și să consumi mai puțină benzină și motorină. Puțini șoferi știu
Capital.ro
Anunț pentru cei care scot bani de la bancomat. Obligatoriu la ATM. Verificați întotdeauna când scoateți cash
Playtech.ro
Ce înseamnă nuda proprietate? Detalii din lege, în 2025
DailyBusiness
CNPP schimbă formula de calculare a vechimii de muncă pentru ieșirea la pensie
Adevarul
Medicamentul la care pacienții renunță pentru că „afectează ficatul”. Medic: „Adevărul este exact invers”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Brad Pitt, prădat de hoți! Mai multe persoane au intrat pe geam și i-au furat lucruri din casă
Spynews
Cine poate beneficia de ajutorul financiar la plata facturilor la energie electrică. Se va acorda un tichet electronic în valoare de 50 de lei
Evz.ro
Mamaia, 77 de lei masa de prânz la „Împinge tava”. Turiștii, înfuriați
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
kanald.ro
A murit actrița Anca Bejenaru, la vârsta de 71 de ani
Cancan.ro
ALERTĂ medicală! Boala care a umplut camerele de gardă ale spitalelor din România
Playsport.ro
De ce să lași un pahar și o bucată de hârtie în chiuvetă când pleci în vacanță? Este cel mai...
Capital.ro
Călin Georgescu, în culmea fericirii. A primit marele ajutor. De unde vine salvarea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Campionul român care s-a iubit cu fosta parteneră a lui George Clooney a înșelat-o
stirilekanald.ro
Și-a ucis soția cu sânge rece, după care a plecat „zâmbind”. Victima își plimba fiul de doar 7 luni în momentul în care criminalul i-a luat viața
Se taie sporurile de la 1 iulie 2025! Bugetarii vor primi mai puțini bani
MediaFlux
Este interzis total de Sfinții Apostoli Petru şi Pavel! Ce nu ai voie să faci duminic, 29 iunie. E mare păcat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Rețeaua ascunsă care blochează accesul la concerte. Cum funcționează industria revânzării de bilete cu „armate” digitale