Jurnalista ungară care a pus piedică refugiaţilor vrea să emigraze în Rusia

Jurnalista ungară Petra Laszlo, care a pus piedică unor refugiați sirieni la frontiera țării sale cu Serbia, vrea să emigreze în Rusia după ce se va încheia procesul în care este acuzată de vandalism.
Filip Stan
21 oct. 2015, 09:43
Jurnalista ungară care a pus piedică refugiaţilor vrea să emigraze în Rusia

 „Luăm în considerare Rusia și ne gândim să învățăm limba rusă. Este important pentru noi să plecăm din Ungaria. Vom hotărî după proces”, a declarat Laszlo, referindu-se la întreaga sa familie, într-un interviu publicat online de ziarul rus ‘Izvestia’.

Ea a explicat că soțul ei și cele două fiice ale lor sunt de acord să emigreze după cele întâmplate, având în vedere că, printre altele, nu își mai găsește un loc de muncă. „Pot spune cu toată certitudinea că viața mea este distrusă. După proces intenționăm să emigrăm„, a spus fosta operatoare de televiziune.

Petra Laszlo a mai declarat că, în pofida comisiei speciale create pentru a studia cazul său în care s-au cerut 7 ani de închisoare, pedeapsa maximă pentru vandalism în Ungaria este de trei ani, potrivit legii. „Avocatul meu spune că aș putea primi un an și jumătate de libertate condiționată”, a adăugat ea.

Ziarista mărturisește că a primit amenințări cu moartea și că se teme pentru viața sa. Pentru toate acestea consideră responsabilă rețeaua de socializare Facebook, împotriva căreia ar vrea să prezinte o trimitere în judecată. Ea a asigurat că s-a adresat Facebook pentru a șterge grupurile care o amenințau — amintind că unele dintre ele au pus chiar o recompensă de 20.000 de dolari pe capul ei — dar compania nu i-a șters decât pe cei care au apărat-o, informează Agerpres.

Citeşte şi CRIZA IMIGRANŢILOR. Tensiunile cresc pe măsură ce RUTA BALCANICĂ a migranţilor înregistrează blocaje

Ea preconizează să-l dea în judecată și pe sirianul căruia i-a pus piedică, Osama Abdul Mohsen, care era însoțit de fiul său de 7 ani și care a primit azil în Spania. „Și-a modificat mărturia. La început l-a acuzat pe un polițist. Soțul meu vrea să-mi demonstreze nevinovăția. Acum a devenit o chestiune de onoare”, a spus Laszlo.

Laszlo susține că decizia sa de a pune piedică unor refugiați a fost „o reacție pentru propria apărare” după ce în direcția ei s-au năpustit sute de persoane. „Au început să mă împingă. De aceea le-am pus piedică. Ca să nu mă mai împingă. Îmi era frică. Nu am văzut că era vorba de un copil. Greșeala mea a fost că am continuat să filmez în loc să fug”, a explicat ea.

După incidentul survenit pe 8 septembrie la frontiera dintre Ungaria și Serbia, Laszlo a fost concediată de la postul de televiziune N1, apropiat partidului de extremă dreapta Jobbik.

DailyBusiness
Alertă alimentară în mai multe magazinele din România. Un condiment folosit în toate bucătăriile a fost retras de urgență
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Tzancă Uraganu a fentat ANAF de milioane de euro. Cum au ajuns banii făcuți pe YouTube într-o firmă din Luxemburg. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă cărțile de identitate din octombrie. Statul care trece la buletinul electronic
Playtech.ro
Pensia după 40 de ani de muncă: câți bani poți încasa conform noilor reguli
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
14 octombrie 2025, zi liberă pentru elevii și profesorii din acest județ
Cancan.ro
S-a aflat! El este bărbatul care l-a ucis pe Auraș în lupta de stradă de la Craiova. Cu ce se ocupă tânărul
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Tichete sociale pentru alimente şi mese calde, către persoanele defavorizate. Când intră primii bani pe card
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Cu o lună înainte de un accident vascular, corpul tău te avertizează: 10 semne pe care să nu le ignori niciodată