Karl Nehammer, coşmarul României, şi-a anunţat demisia din funcţia de cancelar al Austriei

Cancelarul conservator al Austriei, Karl Nehammer, a anunţat sâmbătă că se va retrage din funcţia de cancelar şi de preşedinte al partidului său „în următoarele zile”, după ce a pus capăt negocierilor cu social-democraţii pentru formarea următorului guvern, relatează AFP.
Filip Stan
04 ian. 2025, 22:41
Karl Nehammer, coşmarul României, şi-a anunţat demisia din funcţia de cancelar al Austriei

Karl Nehammer a demisionat. „În urma eşecului negocierilor de coaliţie, (…) voi demisiona atât din funcţia de cancelar, cât şi din cea de preşedinte al Partidului Popular în următoarele zile şi voi permite o tranziţie ordonată”, a declarat Karl Nehammer într-un mesaj pe reţeaua de socializare X, la mai bine de trei luni de la alegerile legislative din 29 septembrie, în urma cărora partidul de extremă dreapta FPÖe a ieşit învingător – rezultat care i-a obligat pe conservatori şi pe social-democraţi să încerce să ajungă la un acord.

Cancelarul austriac Karl Nehammer face noi declarații în favoarea Rusiei: ”Nu există pace fără Rusia. Poporul ucrainean ar trebui sa susțină pacea”

Această decizie neaşteptată vine a doua zi după ce partidul liberal Neos a decis să se retragă din negocierile tripartite pentru formarea unui guvern centrist. Scopul a fost de a marginaliza Partidul Libertăţii din Austria (FPÖe), care a obţinut 28,8% din voturi în septembrie, dar nu a reuşit să găsească aliaţi pentru a forma un guvern. Partidul Popular Austriac (ÖeVP) s-a clasat pe locul al doilea cu 26,3% din voturi, urmat de Partidul Social Democrat din Austria (SPÖe, centru-stânga) cu 21,1%.

Marcel Ciolacu confirmă aderarea României la Schengen chiar în presa austriacă: ”Am avut mai multe discuții cu Karl Nehammer. Așteptăm ca România să adere pe deplin la Schengen începând din 2025”

Cele două partide de centru rămase au declarat că doresc să continue discuţiile. Dar sâmbătă, cancelarul a anunţat pe X că „un acord cu SPÖe este imposibil pe probleme-cheie” şi că „prin urmare, punem capăt negocierilor cu SPÖe”.

Vineri, preşedintele Alexander Van der Bellen făcuse apel la cele două partide să formeze un guvern „fără întârziere”.

O coaliţie de trei partide pentru formarea unui guvern ar fi fost o premieră în ţară din 1949.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?