KAYOU, Dacia de 5000 de euro de la Renault. Când apare pe piaţă FOTO

Renault se pregătește să intre în segmentul mini cu un vehicul accesibil ca preț. Zvonurile cu privire la un model citadin au apărut în urmă cu mai bine de un an, însă abia acum lucrurile au început să se contureze.
Iulian Tudor
05 mai 2015, 11:14
KAYOU, Dacia de 5000 de euro de la Renault. Când apare pe piaţă FOTO

Publicația franceză L’argus spune că Renault va lansa pe 20 mai anul acesta vehiculul Kayou, scrie auto-bild.ro. Cunoscut intern sub numele de cod XBA, acesta va fi destinat pieței din India și va fi produs la uzina de la Tanger, ceea ce ne duce cu gândul la o viitoare lansare și în Europa sub brand-ul Dacia.

Citeşte şi IMAGINI -SPION: Duster pick-up cu patru uşi, surprins în teste FOTO

Conform acelorași surse, modelul de clasă mini pregătit de Renault va avea un motor nou cu trei cilindri de 800 cmc care va putea fi cuplat la o cutie manuală sau una automată, ambele cu cinci rapoarte.

Jacques Prost, directorul general al Grupului Renault Maroc, a confirmat că viitoarea citadină va fi produsă în Tanger, lucru ce va permite industriei locale să evolueze.

Citeşte şi Lodgy Stepway şi Dokker Stepway, disponibile în reţeaua Dacia. Cât costă fiecare model

În ceea ce privește prețul de comercializare, zvonurile vehiculează valoarea de 5.000 de euro. Așteptăm cu nerăbdare prezentarea noului Renault Kayou și eventuala confirmare a dezvoltării unui produs asemănător sub logo-ul Dacia.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi