Kelemen Hunor prezintă dezastrul financiar colosal în care se află România: “Nu vă puteți închipui în ce hal este bugetul!”

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, avertizează că România se află într-o situație economică foarte dificilă, astfel că trebuie găsită o reformă structurală și puse lucrurile în ordine.
Mircea Filipescu
22 ian. 2025, 13:29
Kelemen Hunor prezintă dezastrul financiar colosal în care se află România: “Nu vă puteți închipui în ce hal este bugetul!”

Kelemen Hunor, liderul UDMR, spune că România se află într-o situație economică foarte dificilă, astfel că trebuie găsită o reformă structurală și puse lucrurile în ordine.

Avertismentul lansat de Kelemen Hunor

Întrebat la TVR Info cum a ajuns UDMR să primească Ministerul Finanțelor, Kelemen Hunor a susținut că au fost discuții lungi, dure și negocieri.

”E un minister greu. Noi am preluat acest portofoliu și am spus că ne asumăm răspunderea guvernării. Eu am solicitat Ministerul de Finanțe, au fost discuții foarte dure și tensionate în coaliție. Am preluat într-o situație extrem de dificilă, nu puteți să vă închipuiți în ce hal e bugetul și cum trebuie să facem o echilibristică să putem plăti toate obligațiile statului. Salariile și pensiile sunt pe primul loc, dar în fiecare săptămână plătim un miliard de lei dobânzi, 51 de miliarde de lei în 2025 doar dobânzi. În 2026 vor fi 60 de miliarde de lei dobânzi. Suntem într-o situație foarte dificilă, trebuie să găsim o reformă structurală și trebuie să punem lucrurile în ordine în această țară. Ministerul de Finanțe are o responsabilitate în plus, dar deciziile sunt luate în coaliție, nu decide singur Tanczos, cum nu a decis singur Boloș”, a declarat Kelemen Hunor, marți, 21 ianuarie 2025.

Citește și Scandal la Senat, după ce Ilie Bolojan a anunțat disponibilizări masive. Sute de angajați care urmează să fie concediați se revoltă

Potrivit liderului UDMR, în 2024 au fost cheltuieli exagerate în toate direcțiile, astfel că trebuie luate măsuri de reducere a deficitului la 7%.

”Vom păstra toate investițiile. În 7 ani trebuie să ajungem de la 8,6% la 3%, asta înseamnă că nu trebuie o terapie de șoc, poți merge treptat. Noi trebuie să fim predictibili, începând cu acest an, și am spus că reforma fiscală nu se face în 2025, că nu ai cum, ci trebuie pregătită, și în 2026 trebuie să se știe ce urmează.

Se pot reduce de la cheltuielile materiale, de funcționare, vor fi blocate angajările, trebuie să creștem veniturile și se poate. România este la 33-34%, media europeană este 46-47%, și ar trebui să creștem cu 2-3 procente”, a explicat politicianul.

Vezi și Ilie Bolojan, schimb de replici cu angajații de la Senat care urmează să fie concediați: „Vor fi concursuri corecte și cei care stăpânesc meseria le vor câștiga. Sinecurile politice se vor încheia”

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Cum a fost umilită viitoarea adversară a României din Liga Națiunilor la Cupa Mondială 2026. Ce a putut să spună o jurnalistă din SUA despre Bosnia
Capital.ro
Curs valutar luni, 29 iunie. Cât valorează euro și dolarul la început de săptămână. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Plaja superbă neștiută la doar 40 de minute de București. Ai și trasee pe apă ca la „Survivor”, iar prețurile sunt pentru orice buzunar
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Hagi, Balaci sau Dobrin? Rică Răducanu a dat verdictul: ”Mare de tot”
MediaFlux
Breaking News! Tribunalul București suspendă încetarea contractului de salubrizare dintre Primăria S1 și Romprest și blochează schimbarea operatorului de salubrizare cu Blue Planet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?