Montecristo Retail RO SRL, compania care gestionează Kenvelo, Lee Cooper și Timeout, a acumulat pierderi nete contabile de 80,1 milioane de lei și datorii peste activele deținute până la 31 mai anul curent, conform unui raport al companiei analizat de Economica.
Retailerul nu și-a mai revenit după Covid-19, când traficul din malluri a scăzut semnificativ. Au urmat inflația ridicată, presiunile logistice și dezechilibrul fluxurilor financiare care au condus la acumularea unor datorii scadente „pe care nu le mai poate onora din disponibilitățile bănești curente”.
„Potrivit ultimei balanțe contabile din 31.05.2025, nu există suficiente disponibilități bănești în conturile societății și nici stocuri și creanțe rapid convertibile în lichidități pentru a putea debloca situația în care se află compania. În plus, neachitarea la scadență a obligațiilor de plată generează noi datorii constând în dobânzi, majorări și penalități de întârziere”, se mai menționează în raport, conform sursei citate.
Cât despre situaţia financiară din 2024, pierderile nete ale companiei erau de 30,7 milioane de lei la o cifră de afaceri de 152,2 milioane de lei, cu 8,6% mai mici decât în 2023.În 2024, compania a avut un profit net de 1,7 milioane de lei.
Conform unui anunț anterior al administratorul judiciar, Infinexa, aceasta din urmă lucrează la un plan de restructurare pentru Montecristo. Planul de reorganizare, care va fi depus la Tribunal în perioada următoare, presupune redimensionarea strategică a activității și relansarea businessului în actualul context economic.
De asemenea, până la data de 15.09.2025 vor fi verificate creanțele și se va întocmi tabelului preliminar de creanţe. Potrivit informațiilor actuale, printre creditori se numără Abacus PB Consulting SRL care a solicitat la rândul său deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva Montecristo, Brikston Cooperatief U.A., care a făcut aceeași solicitare precum și mai multe municipalități și direcții fiscale, conform sursei citate.
Montecristo Retail RO SRL este deținută de offshore-ul din insulele Cayman Trilinc Global-Montecristo Retail Holdings, parte a TriLinc Global, o societate de investiții private care investește capital în întreprinderi mici și mijlocii din economiile în curs de dezvoltare la nivel global printr-o serie de fonduri de investiții axate pe impact.