Butoiul cu pulbere stă să EXPLODEZE: Confruntări sângeroase în estul Ucrainei. Un mort şi cinci răniţi

Operaţiunea antitero lansată de forţele guvernului proeuropean din Ucraina împotriva unor insurgenţi înarmaţi proruşi în estul ţării s-a soldat cu 'morţi şi răniţi de ambele părţi', a anunţat ministrul ucrainean de interne, Arsen Avakov - informează duminică AFP, potrivit Agerpres. Potrivit primelor informaţii este vorba un mort şi cinci răniţi. Manifestanţi proruşi au ocupat duminică şi Primăria oraşului portuar Mariupol, situat în regiunea Doneţk din sud-estul Ucrainei.
Romania TV
13 apr. 2014, 10:04
Butoiul cu pulbere stă să EXPLODEZE: Confruntări sângeroase în estul Ucrainei. Un mort şi cinci răniţi

De partea noastră, un ofiţer al (serviciilor de securitate) SBU (a fost ucis)‘, scrie Arsen Avakov pe pagina sa de Facebook. În rândurile separatiştilor există ‘un număr nedeterminat’ de victime, adaugă ministrul ucrainean.

Ucraina: Separatiştii proruşi au amplasat puncte de control în jurul oraşului Slaviansk

Arsen Avakov semnalase anterior că separatiştii proruşi trăgeau asupra forţelor speciale ucrainene care participau la o operaţiune antitero în oraşul Slaviansk, potrivit EFE. ‘Avertizaţi civilii să părăsească centrul oraşului, să nu iasă din case şi să nu se apropie de ferestre. Separatiştii, fără niciun cuvânt, au deschis focul asupra efectivelor forţelor speciale’, scrisese Avakov pe pagina lui de Facebook.

Poliţia din Ucraina: Militanţii proruşi au capturat sute de arme

Manifestanţi proruşi au ocupat duminică Primăria oraşului portuar Mariupol, situat în regiunea Doneţk din sud-estul Ucrainei, a informat presa digitală locală, potrivit EFE.

Ocuparea Primăriei din Mariupol a avut loc după un miting în favoarea creării ‘republicii Doneţk’, care a reunit aproximativ 1.000 de persoane în centrul acestui oraş cu aproape jumătate de milion de locuitori.

Potrivit ziarului digital LB.ua, manifestanţii au spart geamurile clădirii, au intrat în Primărie, au dat jos steagurile ucrainene şi au instalat steaguri roşii şi însemne ale regiunii Doneţk. Manifestanţii proruşi au început să ridice baricade cu obiectele de mobilier scoase din Primărie.

Ocuparea Primăriei a survenit la câteva ore după ce guvernul ucrainean a lansat o ‘operaţiune antitero’ în oraşul Slaviansk, unde, sâmbătă, manifestanţi proruşi înarmaţi au ocupat comisariatul poliţiei şi au înălţat steagul rus la sediul guvernului local.

Potrivit ministrului de interne ucrainean, Arsen Avakov, au avut loc înfruntări armate cu separatişti proruşi din Slaviansk, în care un ofiţer al serviciilor de securitate din Ucraina şi-a pierdut viaţa iar alţi cinci au fost răniţi. A existat şi un ‘număr nedeterminat’ de victime în rândul separatiştilor. ‘Separatiştii au început să se protejeze cu un scut uman format din civili’, a scris Avakov pe pagina sa de Facebook, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Prezența la vot – Alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Aici poți vedea LIVE rezultatele de la BEC. Până la ora 11.00 au votat peste 2,6 milioane de români. Update
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut marele anunț chiar în ziua alegerilor. Decizia luată de fostul candidat: Sunt aici pentru a recunoaște
Playtech.ro
Cât de mult crește consumul de combustibil dacă mergi cu geamurile deschise. Diferențele reale la viteze mari
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Cum a evoluat apetența românilor pentru vot în 35 ani de democrație. În 2025, cel mai mare număr de secții în diaspora
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Greșeala care te lasă fără bani de vacanță. Se întâmplă la aeroport
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Un iubit primar din Timiș a murit! Ce spun oamenii despre el: „Un om cu un suflet enorm”
Cancan.ro
Zamfirița din Brașov s-a mutat în Italia și, într-o zi, s-a trezit cu Papa Francisc la ușă. Ce i-a cerut și câți bani i-a dat suveranul pontif
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a pus taxă suplimentară. Vei plăti pentru fiecare kilogram în plus. În aceste locuri nu poți achita online
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
George Simion aruncă bomba: Am votat cu Călin Georgescu!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Rolul și atribuțiile președintelui României. Ce ne arată Constituția României
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Generalul cu cea mai mare pensie din MApN. Câștigă mai mult decât Nicolae Ciucă sau președintele interimar Ilie Bolojan