Klaus Iohannis a scăpat: Denunţul penal depus împotriva sa a fost clasat

Preşedintele Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania (CNMT), László Tőkés, a anunţat joi, la Târgu Mureş, că a fost clasat denunţul penal depus împreună cu liderul Consiliul Naţional Secuiesc (CNS), Balázs Izsák, împotriva preşedintelui Klaus Iohannis, pe motiv că ar fi instigat la "ură şi discriminare".
Filip Stan
25 iun. 2020, 13:20
Klaus Iohannis a scăpat: Denunţul penal depus împotriva sa a fost clasat

„La plângerea noastră împotriva domnului preşedinte Klaus Iohannis, la fel a sosit un răspuns foarte rapid de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (…) Acest răspuns casează cauza, spunând că într-adevăr, să vă citez, ‘considerăm că unele elemente ale discursului supus analizei depăşesc limitele dreptului la libera exprimare, chiar în forma acceptată a criticii dure. În consecinţă, în ansamblul său, inclusiv prin ton, poate fi calificat ca un hate speech’. În ciuda aceste calificări, cauza a fost clasată, spunând că nu este cazul unei cauze care ar necesita o urmărire penală”, a declarat László Tőkés, într-o conferinţă de presă susţinută la Târgu Mureş.

În luna mai, Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania (CNMT), prin preşedintele László Tőkés, şi Consiliul Naţional Secuiesc, prin preşedintele Balázs Izsák, au înaintat la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie un denunţ penal împotriva preşedintelui Klaus Iohannis, în care acesta este acuzat de „comiterea infracţiunii de instigare la ură şi discriminare”.

Laszlo Tokes, denunţ penal împotriva lui Klaus Iohannis pentru declaraţiile legate de Ţinutul Secuiesc 

Motivul care a stat la baza acestui denunţ a fost, potrivit celor doi iniţiatori, discursul preşedintelui Klaus Iohannis, „însoţit de gesticulaţie ba războinică, ba ridiculizantă, a produs mari emoţii atât la noi în ţară, cât şi în ţara vecină ponegrită”, iar prin acesta ar fi incitat publicul român împotriva celor două categorii de persoane vizate, „ungurii şi pesediştii, şi poate altera relaţiile de vecinătate cu Ungaria”.

Denunţul penal a vizat declaraţia preşedintelui Klaus Iohannis, care a criticat, în data de 29 aprilie, proiectul de lege privind autonomia Ţinutului Secuiesc, susţinând că PSD a ajutat UDMR să treacă acest act normativ în Camera Deputaţilor.

„Jo napot kivanok, PSD. Este incredibil, dragi români, ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD a ajutat UDMR să treacă prin Camera Deputaţilor o lege prin care dă autonomie largă Ţinutului Secuiesc. Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD. Este incredibil ce înţelegeri se fac în Parlamentul României. În timp ce noi, eu, guvernul, celelalte autorităţi ne luptăm pentru vieţile românilor, ne luptăm ca să scăpăm de această pandemie, marele PSD se luptă în birourile secrete din Parlament ca să dea Ardealul ungurilor. Jo napot, Ciolacu. Oare ce v-a promis liderul de la Budapesta, Viktor Orban, în schimbul acestei înţelegeri?”, a spus Iohannis într-o declaraţie susţinută la Palatul Cotroceni.

În aceeaşi zi, Camera Deputaţilor a adoptat tacit proiectul privind Statutul de autonomie al Ţinutului Secuiesc, care a fost apoi respins apoi de Senat, în calitate de for decizional.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Bucureștiul pe credit: ce împrumuturi a făcut Primăria Capitalei în 2025. Sectorul care a plătit cela mai mari dobânzi
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Care sunt cele mai solide buncăre antiatomice din România. Sunt peste 5.000 de adăposturi în toată ţara, însă doar pentru 600.000 de locuitori
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ieșit la iveală rezultatul autopsiei băiețelului de un an și nouă luni care s-a stins la spitalul de copii din Iași. Ce i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
România intră în război? Totul se decide astăzi în CSAT
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj