Klaus Iohannis a vrut să o decoreze pe Regina Ana, însă cutumele Familiei Regale nu îi permit acest lucru

Preşedintele Klaus Iohannis şi-a exprimat intenţia de a o decora pe Regina Ana, însă cutumele Familiei Regale nu permit decorarea post-mortem a membrilor Casei Regale, potrivit unor surse din Administraţia Prezidenţială, citate de România TV.
Iulian Tudor
05 aug. 2016, 13:29
Klaus Iohannis a vrut să o decoreze pe Regina Ana, însă cutumele Familiei Regale nu îi permit acest lucru

Preşedintele Klaus Iohannis şi-a exprimat în mod clar intenţia de a o decora pe Regina Ana, însă cutumele Familiei Regale nu permit decorarea post-mortem a membrilor Casei Regale. Decorarea presupune onoruri acordate potrivit regulamentelor militare, însă nu şi funeralii naţionale„, au declarat surse din Administraţia Prezidenţială, citate de România TV.

Potrivit aceloraşi sursele, funeraliile naţionale nu depind de o decoraţie pe care şeful statului i-ar acorda-o Reginei Ana.

Guvernul a aprobat în şedinţa de miercuri Hotărârea de Guvern privind declararea zilei în care va fi înmormântată Regina Ana, 13 august, zi de doliu naţional pe teritoriul României.

Potrivit Casei Regale, statul român nu a oferit nicio distincţie Reginei Ana în cei 92 de ani de viaţă.

Executivul a aprobat în şedinţa de miercuri Hotărârea de Guvern privind declararea zilei în care va fi înmormântată Regina Ana, 13 august, zi de doliu naţional pe teritoriul României.

„Nu vor fi funeralii de stat pentru că nu se poate. Regina Ana nu a avut cetăţenie română, ci doar britanică şi franceză. Oricum nu s-au luat în considerare funeralii naţionale, ci doar declararea zilei de 13 august drept zi de doliu naţional”, explicau pentru MEDIAFAX surse guvernamentale.

Casa Regală a României a anunţat programul funeraliilor Reginei Ana, potrivit acestuia sicriul cu trupul neînsufleţit urmând să fie adus în ţară în data de 9 august, pe Aeroportul Otopeni, iar apoi dus la Castelul Peleş (9 august) şi la Palatul Regal din Capitală (11 august), înmormâtarea urmând să aibă loc în 13 august.

CITEŞTE ŞI: Decizie de ultimă oră a Familiei Regale înainte de înmormântarea reginei Ana

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cât costă geanta cu care s-a afișat Lamine Yamal la CM 2026. Puțini își permit să plătească acești bani
Capital.ro
Victor Ponta, declarații tranșante după negocierile pentru guvern: „Să fim realiști…”
Playtech.ro
Tabelul amenzilor rutiere după 1 iulie. Cât costă fiecare greșeală în trafic după majorarea punctului de amendă
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Clădirile consumă 40% din energie. ROENEF aduce la aceeași masă Guvernul, arhitecții și marii jucători din industrie pentru a trasa viitorul construcțiilor din România
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece