Klaus Iohannis: Voi merge la şedinţele de guvern. O ordonanță de amnistie și grațiere ar fi o eroare foarte gravă

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat marţi că va participa la şedinţele de guvern. El a cerut luni guvernului să-i pună la dispoziţie ordinea de zi a şedinţelor, în contextul informaţiilor despre pregătirea unei ordonanţe de urgenţă pentru amnistie şi graţiere.
Romania TV
18 dec. 2018, 07:37
Klaus Iohannis: Voi merge la şedinţele de guvern. O ordonanță de amnistie și grațiere ar fi o eroare foarte gravă

„Da, am solicitat agenda (şedinţelor de guvern – . Cred că trebuie să vedem lucrurile un pic în perspectivă. Ne pregătim pentru președinție (a Consiliului UE – n.r.), și chiar dacă suntem pregătiți, lucrurile nu vor fi absolut deloc simple. Pe de altă parte, am constatat din partea doamnei premier o dorință de colaborare, ca să zic așa. În repetate rânduri, m-a invitat să colaborăm. Iată că voi colabora. Voi merge la ședințele de Guvern”, a declarat preşedintele Iohannis. 

Întrebat despre posibilitatea ca o ordonanţă pentru amnistie şi graţiere să fie adoptată pe ordinea suplimentară de zi a şedinţei de guvern, şeful statului a spus că acest lucru ar fi o „eroare foarte gravă”.

„O astfel de ordonanță, de amnistie și grațiere, ar fi o eroare foarte gravă pentru România”, a precizat Klaus Iohannis.

În privinţa unei eventuale plngeri pentru înaltă trădare, Klaus Iohannis exclude această posibilitate.

„Nu poate nimeni să facă plângere penală împotriva preşedintelui. E o procedură parlamentară complicată. Nu are niciun suport, e o fantezie a pesediştilor”, a mai spus preşedintele.

Președintele Klaus Iohannis i-a transmis luni dimineaţă o scrisoare premierului Viorica Dăncilă, în care îi solicită agenda de lucru a fiecărei ședințe de guvern. În ultima vreme se vehiculează tot mai des emiterea unei ordonanţe de urgenţă privind amnistia şi graţierea. Un pas similar a făcut preşedintele pe timpul Guvernului Grindeanu, când a mers la şedinţa de guvern pentru a se asigura că nu se adoptă graţierea prin ordonanţă.

Citeşte şi: Klaus Iohannis îi cere premierului Viorica Dăncilă în avans ordinea de zi a şedinţelor de guvern. Precedentul Grindeanu şi OUG 13

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
După 9 ani de căsnicie, au divorțat! Marea campioană a României a confirmat separarea de partenerul ei: ”Viața merge mai departe”
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Echipa din Liga 1 care ”merita să câștige titlul”, dar nu a reușit pentru că ”nu a uns niște uși când a trebuit”
MediaFlux
De ce ne îngrășăm de sărbători. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu demontează mituri
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend