Klaus Iohannis: „Nu am fost implicat în operaţiunea Black Cube nici formal, nici informal”

Scandalul Black Cube a luat amploare după ce instituţii vitale ale României au apărut într-un document oficial. De la Bruxelles, preşedintele Klaus Iohannis a comentat situaţia, precizând că, în opinia sa, totul este o "făcătură".
Alina Costache
21 oct. 2016, 12:08
Klaus Iohannis:

Klaus Iohannis a reacţionat în scandalul Black Cube. „Au fost vehiculate anumite scenarii, care sunt, cred ca popular le zice, făcături. Vă lamuresc integral şi definitiv în ceea ce priveşte rolul preşedentelui şi al Preşedinţiei: nu au protejat şi nu au fost implicate în Black Cube nici formal, nici informal”, a declarat Klaus Iohannis.

Scandalul BLACK CUBE ia amploare: Documentul care aruncă în aer ancheta

„Acuzaţiile care se aduc SRI sunt caraghioase. SRI nu numai ca nu a protejat, ba chiar a ajutat la prinderea infractorilor. Cine are plăcerea să se uite la filme cu spioni, găseşte plăcere în asta, dar sunt nefondate. Mai mult nu am ce sa vă spun, nu intru în detaliile dosarului. L-am rugat pe Horodniceanu (n.r.: şeful DIICOT) să facă ce vrea, cum vrea când vrea, dar să lămurească speţa!”, a mai spus Iohannis.

 

 Unul dintre angajaţii firmei le-a declarat poliţiştilor israelieni că în spatele spionării şefei DNA s-ar fi aflat SRI. Declaraţia scrisă a ajuns şi la autorităţile din România, care anchetează cazul. România TV a prezentat în exclusivitate documentul care îi implică pe cei mai importanţi oameni din România.

În document se spune că misiunea agenților israelieni ai Black Cube era una autorizată la cel mai înalt nivel, fiind specificat directorul SRI şi „preşedintele” (vezi facsimil). 

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Avocatul lui Djokovic rupe tăcerea în scandalul pariurilor pe cartonaş galben: „O înscenare! CFR Cluj şi Neluţu Varga vor să-i rupă contractul? Damjan este nevinovat!” Exclusiv
Capital.ro
Regula RAR. Mașinile care pot pica ITP-ul. Ce șoferi trebuie să înlocuiască obligatoriu rezervorul după 10 ani
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?