KLAUS IOHANNIS, prima reacţie după ce Victor Ponta a fost pus sub acuzare VIDEO

Preşedintele Klaus Iohannis a avut, luni, la Madrid, prima reacţie după ce Victor Ponta a pus sub acuzare de procurorii DNA. Iohannis a spus că va colabora în continuare instituţional cu şeful Executivului şi a precizat că îşi menţine declaraţia făcută la data de 5 iunie. În acea zi, Iohannis îi cerea demisia lui Ponta din funcţia de premier.
Ionela Marcu
13 iul. 2015, 12:20
KLAUS IOHANNIS, prima reacţie după ce Victor Ponta a fost pus sub acuzare VIDEO

Premierul Victor Ponta a aflat, luni, la DNA că are calitate de inculpat în dosarul Turceni -Rovinare, în care este cercetat şi senatorul PSD Dan Şova. Totodată, procurorul DNA l-a informat pe premier că s-a instituit sechestru pe averea lui.

Afla în Spania, într-o vizită oficială, Klaus Iohannis a fost întrebat cum va colabora cu Victor Ponta în continuare.

„Punctul meu de vedere, în această chestiune, e foarte bine cunoscut înca din 5 iunie. Nu am nimic de adăugat, dar imi mentin acea evaluare. (…) Dar vom colabora instituţional, ca să nu las asta în suspans.”, a spus şeful statului. 

CITEŞTE ŞI Victor Ponta, inculpat în dosarul Turceni-Rovinari. Procurorii i-au pus sechestru pe avere

La data de 5 iunie, Klaus Iohannis îi cerea, la Palatul Cotroceni, demisia lui Victor Ponta.

„Astăzi Direcția Națională Anticorupție a comunicat public că prim-ministrul Victor Ponta este învinuit de fapte penale. După părerea mea, este o situație imposibilă pentru România ca prim-ministrul să fie învinuit de fapte penale. Pe de altă parte, pentru România cel mai rău lucru care s-ar putea întâmpla acum este o criză politică.

Având în vedere toate acestea, solicit demisia prim-ministrului Victor Ponta. Aceste considerațiuni și solicitarea de demisie, le-am comunicat prim-ministrului într-o discuție pe care am avut-o acum câteva minute!”, declara Iohannis. 

Victor Ponta s-a prezentat, luni dimineaţă, la DNA, în cârje, unde a stat aproximativ 30 de minute. La ieşire, premierul a declarat că va reveni pentru a da declaraţii în luna august, după ce va fi gata expertiza financiar-contabilă dispusă în dosarul în care este urmărit penal, el refuzând să spună dacă va demisiona de la Guvern.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Ce a pățit omul care anunță cele mai tari transferuri din lume chiar într-o perioadă de mercato. ”Problemele” lui Fabrizio Romano cu fosta prietenă
Capital.ro
Se suspendă pensia temporar. Situația care declanșează verificările. Pensionarii trebuie să se prezinte la Casa Teritorială de Pensii în acest caz
Playtech.ro
Cele mai frumoase plaje din Albania. Românii iau cu asalt riviera albaneză, prețurile sunt mai mici decât în Grecia
Adevarul
Povestea arhitectului care a construit Teatrul Național și Hotelul Intercontinental și i-a spus „nu“ lui Ceaușescu
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România este îndoliată! S-a stins din viață scriitorul Ion Zimbru
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Ce este interzis să faci în Duminica Tomii. Toți credincioșii trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj