Klaus Iohannis și Nicolae Ciucă, discuții cu Nehammer pentru aderarea României la Schengen

Klaus Iohannis și Nicolae Ciucă urmează să aibă noi discuții cu cancelarul austriac Karl Nehammer pentru aderarea completă a României la Schengen. Reamintim că în primăvară țara noastră a aderat la spațiul de liberă circulație cu frontierele aeriene și maritime.
Filip Stan
17 oct. 2024, 13:12
Klaus Iohannis și Nicolae Ciucă, discuții cu Nehammer pentru aderarea României la Schengen
Nicolae Ciucă și Klaus Iohannis urmează să se vadă cu Karl Nehammer

Klaus Iokannis și Nicolae Ciucă vor încerca, din nou, să-l convingă pe Karl Nehammer să deblocheze aderarea completă a României la Schengen. Primul care va avea discuții cu cancelarul austriac este liderul PNL Nicolae Ciucă. Cei doi se vor întâlni la reuniunea Partidului Popular European.

Formațiunile celor doi lideri fac parte din aceeași familie politică europeană.

Klaus Iohannis, discuții cu Nehammer pentru aderarea României la spațiul Schengen

După participarea la reuniunea Partidului Popular European, Karl Nehammer va participa la Consiliul European, acolo unde va sta la aceeași masă cu președintele Iohannis. Una din temele de discuție va fi migrația.

Agenţia Europeană pentru Supravegherea Frontierelor, FRONTEX, anunță că numărul traversărilor clandestine descoperite la frontierele Uniunii Europene a scăzut cu 42% începând din ianuarie anul curent, în comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului trecut.

Citește și Planul diabolic pentru ca României să i se refuze accesul în Schengen. Cine este, de fapt, în spatele cancelarului austriac Karl Nehammer

Potrivit instituției, scăderile cele mai mari au fost înregistrate pe ruta Balcanilor de Vest (scădere 79%) şi pe ruta Mediteranei centrale (scădere 64%). Austria a invocat de mai multe ori migrația pe ruta Balcanilor de Vest, pentru justifica de ce se opune ca România să intre în spațiul Schengen cu frontierele terestre.

La polul opus, potrivit datelor FRONTEX,  trecerile ilegale din Africa de Vest s-au dublat (plus 100%), iar pe ruta terestră din estul UE, prin Polonia, s-au triplat (plus 192%). Cea mai mare parte a trecerilor clandestine de migranți descoperiți de agenție a fost constatată pe Marea Mediterană şi prin Canalul Mânecii, către Marea Britanie, scrie Antena 3. 

Principalele trei țări de origine ale migranților ilegali la frontierele UE sunt Siria, Mali şi Ucraina.

La sfârșitul acestui an, în luna decembrie, la consiliul JAI – Justiție și Afaceri Interne – va avea loc un nou vot pentru accederea României și Bulgariei în Schengen.

Citește și Ciolacu spune că austriecii se ”fandosesc” când se opun intrării României în Schengen. ”M-au supărat guvernul Austriei și cancelarul Nehammer”

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mihai Rotaru, discurs necruțător despre Gigi Becali: „Când intră în direct patronul FCSB, închid televizorul! S-a ajuns la «becalizarea României»”
Capital.ro
Probleme pentru Elena Udrea. Fostul ministru, din nou în instanță după decizia luată de BTT
Playtech.ro
Unde îți ții banii în 2026: bănci sau titluri de stat? Diferențele de câștig pentru români
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Câte zile libere au românii în a doua jumătate a anului 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi