Klaus Iohannis şi soţia sa, la slujba de Înviere de la Biserica Romano-Catolică Sfânta Treime din Sibiu

Preşedintele Klaus Iohannis şi soţia sa, Carmen, au participat, sâmbătă seară, la slujba de Înviere de la Biserica Romano-Catolică "Sfânta Treime" din Sibiu. Familia prezidenţială a ajuns la lăcaşul de cult cu puţin înainte de ora 21.00, iar şeful statului le-a urat credincioşilor care sărbătoresc Paştele "Sărbători luminate".
Romania TV
20 apr. 2019, 18:17
Klaus Iohannis şi soţia sa, la slujba de Înviere de la Biserica Romano-Catolică Sfânta Treime din Sibiu

Şeful statului şi soţia sa, Carmen Iohannis, au ajuns la Biserica „Sfânta Treime” din centrul municipiului Sibiu cu puţin timp înainte de ora 21.00, ţinându-se de mână

„Vă dorim sărbători luminate. La mulţi ani!”, a spus Klaus Iohannis, înainte de a intra în biserică.

Slujba a durat până aproape de miezul nopţii şi a fost oficiată în limbile română, germană şi maghiară. Sute de credincioși au asistat la slujbă alături de cuplul prezidențial.

De obicei, când petrece sărbătorile acasă la Sibiu, Klaus Iohannis, de confesiune evanghelic luteran, participă şi la slujba de a doua zi. El este aşteptat duminică la slujba de la ora 10.00.

Şi anul trecut, dar şi în 2017 şi 2016, familia prezidenţială a fost la Sibiu de Paşte.

Catolicii şi protestanţii sărbătoresc, duminică, Învierea Domnului, cea mai veche sărbătoare a creştinătăţii.

 

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?